16 rad pro výběr dokonalé podlahy

Potřebujete vybrat novou podlahu do bytu či domu? Podlaha je jeden z nejdominantnějších prvků vašeho interiéru. Při výběru se musíme dívat na vzhled, materiál, odolnost či možnosti údržby. Každý materiál má své přednosti a nedostatky. Jiná podlaha se hodí do kuchyně a jiná do ložnice. Některý materiál je vhodný do vlhka v koupelně, jiný se hodí pro alergiky a další je měkký a tepelně-izolující.

Zde je 16 rad, které vám pomůžou více se zorientovat a vybrat nejvhodnější materiál:

  1. Nezapomeňte na kvalitní podklad!

Prvním krokem k dokonalé podlaze je její podklad. Ať už v novostavbě nebo ve starším bytě, málokdy můžete využít původní podlahu jako podkladovou vrstvu pro novou. Je potřeba odstranit tu původní a povrch důkladně vyčistit. Podklad musí být bezchybně rovný, čistý a suchý.

  1. Zamyslete se nad tím, jakou roli hrají finance.

Nová podlaha může být finančně náročnější, ale nezapomínejte, že je to investice na několik let.

  1. Nedbejte proto jen na finance, ale hlavně na kvalitu…

Kvalitní podlaha je dlouhodobá investice, nedívejte se jen na cenu, ale i na kvalitu a materiál. Vybírejte novou podlahu vzhledem k charakteru místnosti.

  1. První zvolte materiál a typ podlahy, poté jeho design.

Výběr podlahové krytiny je velmi široký, od koberců po dřevěné parkety. Nejčastějšími podlahovými krytinami jsou:

  • Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy nikdy nevyjdou z módy. Zaujmou krásným přírodním vzhledem a je to jedna z nejkvalitnějších možností podlahy. Na výběr je mnoho druhů a odstínů dřeva. Se dřevěnou podlahou vytvoříte krásný, designový a útulný domov. Dřevo krásně voní, je teplé, tiché, pohodlné. Za kvalitu však zaplatíte vyšší cenu, vyžaduje náročnější údržbu, ale umožňuje renovace. Dřevo je také citlivé na vlhkost i světlo a může se poškrábat.

  • Bambusové podlahy

Stále více moderní typ podlahy, vypadá zajímavě a exoticky. Bambus je další přírodní materiál, je tvrdší jak některá dřeva a také více ekologický, protože roste rychleji jak běžné dřeviny. Pokládka je možná přilepením nebo plovoucím způsobem. Bambus není náročný na údržbu, je odolný proti menšímu množství vody a světlu. Nevýhodou je, že je náchylná k napadení škůdci.

  • Laminátové podlahy

Laminátová podlaha zaujme nízkou cenou, odolností a snadnou údržbou. Na výběr je několik odstínů a vzorů. Jsou však studené, tvrdé, hlučné a citlivé na vlhkost.

  • PVC a vinyl

Výhodou PVC a vinylových podlah je velký výběr vzorů, snadná údržba, jsou vhodné do vlhka, měkké a teplé. Mínusem je však, že materiál není přírodní, špatné nalepení může být drahé, způsobit mezery a nemožnost opravy.

  • Korkové podlahy

Korek je přírodní materiál a podlaha z korku je měkká, teplá, tichá a odolná, avšak u korkových podlah máme menší výběr, a je vhodná šetrnější údržba.

  • Linoleum

Tento nízkonákladový materiál dnes už nevypadá jak z dob socialismu. Najdou se krásné vzory, které vypadají jako pravé dřevo, je jednoduché na pokládku, odolné a hygienické. Linoleum je přírodní materiál a má dlouhou životnost. Nevýhodou může být šetrnější údržba.

  • Koberce

Koberec není cenově nákladný, můžeme si vybrat z rozmanité škály barev, je teplý a snadno se pokládá. Je však nevhodný pro alergiky, usazuje se na něm prach a nečistoty, což znamená i horší údržbu.

  • Keramická dlažba

U dlažby máme velký výběr vzorů a odstínů, je velmi odolná, snadno údržovatelná, nehořlavá, ekologická, ale studená, kluzká a vyžaduje nákladnější kladení.

Dřevěné podlahy se dají rozdělit na:

- Masivní dřevěné podlahy z prken

- Dřevěné 3-vrstvé lamelové podlahy

- Dřevěné parkety

- Parketové vlysy

- Mozaikové parkety

- Zámecké parkety (kazetové)

- Dřevěné 3-vrstvé parkety

Bambusové podlahy rozdělujeme na:

- Masívní bambusové parkety

- Dvouvrstvé bambusové parkety

- Třívrstvé bambusové parkety

- Bambusová průmyslová mozaika

  1. Pokud jste si vybrali dřevěnou podlahu, zvolte pečlivě typ dřeva.

Dřevo vypadá krásně, dlouho vydrží a poškozené plochy můžete přebrousit a znovu natřít. Pokud jste se rozmysleli, že chcete dřevěnou podlahu, nyní zbývá vybrat jaké dřevo konkrétně. Měly byste ho vybírat podle tvrdosti. Čím tvrdší tím více odolné. Mezi měkké dřeviny se řadí borovice, olše a bříza. Nejlepší je dřevo středně tvrdé až tvrdé. Do ložnice se hodí dub, buk, americký ořech nebo sibiřský smrk. Do obýváku nebo kuchyně spíše habr, jasan, merbau nebo bambus. Do předsíně se pak hodí velmi tvrdé dřeviny.

  1. Vyberte také typ dřevěné podlahy.

Existuje několik druhů dřevěných podlah:

  • Masivní dřevěné podlahy - jsou vyrobené z většího kusu dřeva, jsou příjemné a mají krásný přírodní vzhled.
  • Dřevěné parkety - jsou vyrobené z menších kusů dřeva, jsou odolné, mají dlouhou životnost a snadno se renovují.
  • Prkenné podlahy - podlaha z prken seřazených vedle sebe, velmi snadné k renovaci.
  • Plovoucí dřevěné podlahy - nejsou fixovány k podkladu a jsou méně náchylné na změnu tvaru.
  1. Vyberte odstín a vzor podlahy.

Barevný odstín podlahy udává celkový dojem z místnosti, proto odstín dobře zvažte. Světlá podlaha místnost opticky zvětší a rozjasní, tmavá je méně obvyklá a zajímavá, prostoru dodá větší kontrast, zmenší ho a zútulní. K tmavé podlaze se hodí světlé stěny a světlý nábytek.

  1. Nebo vyberte odstín dřeva.
  • Žlutavě béžové odstíny jako buk, dub nebo javor jsou světlé a teplé.
  • Červenohnědé oranžové dekory, hruška, švestka nebo třešeň působí velmi teple.
  • Tropické dřevo (meranti, eukalyptus) vypadá elegantně a neobyčejně.
  • Hnědé tmavé odstány se hodí do dostatečně osvětlených prostorů.
  1. Vybírejte podle toho, do jakého prostoru podlahovou krytinu potřebujete.

Záleží na mnoho kritériích - na druhu místnosti, zda máme podlahové vytápění, děti nebo domácí mazlíčky atd.

  1. Myslete i na to, jak moc se chcete věnovat úklidu.

Má být podlaha snadno udržovatelná nebo na tom tolik nezáleží?

  1. Podlaha ve vstupních prostorech musí být odolnější a lépe udržovatelná.

Do bytu vstupujeme většinou v botách, a proto se na chodbu hodí snadno udržovatelné a tmavé materiály. Nejlépe také odolné vůči poškození, špíně a vodě. Vhodný materiál pro podlahovou krytinu ve vstupních prostorech je například dlažba, linoleum nebo tvrzený vinyl. Naopak se nehodí dřevěná podlaha nebo koberec.

  1. Dobře udržovatelná a odolná podlaha se hodí i do kuchyně.

Kuchyně je jedna z nejvyužívanějších místností v bytě, proto by se podlaha v této místnosti měla snadno udržovat. Měla by být také odolná vůči poškození, protože se nám na ní může snadno dostat tekutina či jídlo. Proto se hodí stejné materiály jako ve vstupních prostorech: dlažba, linoleum, vinyl, laminát s vyšší odolností nebo i korek.

  1. Jiné materiály se hodí do obývacího pokoje, ložnice a dětského pokoje.

V obývacím pokoji už by dlažba nevypadala velmi útulně, a proto do obývacích prostor volíme dřevo, linoleum nebo koberec. Útulné materiály volíme i do ložnice a dětského pokoje, zde podlaha není tak zatížená a proto můžeme zvolit celoplošné koberce, kusové koberce, plovoucí podlahu, dřevěnou podlahu, měkčené PVC nebo linoleum. Ložnice je místem k relaxování, podlaha by měla být útulná, teplá a pohodlná. Vybírejte teplé odstíny a dobré tepelné vlastnosti. Vybírejte i podle toho aby celá ložnice měla jemné barvy vhodné k odpočinku.

  1. Zvolte podlahu vhodnou k podlahovému vytápění.

Pokud toužíte po podlahovém topení, zvažte také tepelně izolační vlastnosti materiálu vaší podlahy. Kvůli špatnému materiálu můžete přijít až o polovinu tepla, což není zrovna ekonomicky výhodné. Velmi vhodný materiál, který skvěle udržuje teplo je keramická dlažba nebo linoleum. Méně vhodné je dřevo nebo korková podlaha.

  1. Vyberte si, zda chcete podlahu lepenou nebo plovoucí.

U plovoucí podlahy není materiál připevněn k podkladu. Která je lepší? To záleží na místnosti. Záleží na zvukové izolaci, vlhkosti v místnosti a materiálu podlahové krytiny. Plovoucí se více hodí k podlahovému vytápění, je rychlejší na instalaci. V koupelně, kde je větší vlhkost je lepší podlaha lepená.

  1. A rada na závěr: Při rekonstrukci nebo vybavování místnosti je vhodnější začít podlahou a poté teprve vybírat nábytek, který se hodí k dané podlaze.

Markéta Hošková