Jak zbrousit podlahu?
Dřevěné parkety patří ke stále velmi často používaným krytinám. Každá dřevěná podlaha ale vyžaduje patřičné zacházení. Kdy, jak a proč je potřeba podlahu brousit?
Proč se dřevěná podlaha musí brousit
Podlaha se musí brousit nejen tehdy, když je starší a chceme ji zrenovovat, to znamená zbavit škrábanců, oděrek atd. Plně jí tak vrátí původní vzhled, protože ji takto zbavíme veškerých nečistot. Nutný je ale podobný zákrok i u podlah nových, důvod je poměrně prostý, podlaha se přebroušením srovná.
Ovšem pozor, pokud jste na parketách odhalili začernání třeba proto, že jste je našli pod původní krytinou a teď se těšíte, že jste získali krásnou dřevěnou podlahu, mohli byste být zklamaní. Příčinou je voda, ať už ta od topení nebo ta, kterou někdo na podlahu vylil omylem. Ta poškodí parkety hloubkově a pravděpodobně už jí bývalé kouzlo nevrátíte.
Jinak se ale do broušení parket sami doma pustit můžete. Není to nijak obtížné a při dodržení optimálního postupu se určitě nemusíte bát, že byste si podlahu dále zničili.
Jak dřevěnou podlahu brousit
Pro tento účel je vhodná bruska talířová, snížíte tak riziko, že podlaha bude po vašem zákroku vypadat spíš hůř. Brousit je třeba dřevěnou podlahu v několika fázích, potřebovat budete brusku na broušení hrubé, střední i jemné. Ihned po broušení hrubou bruskou začít brousit tou jemnou se považuje za chybu. Zůstaly by vám totiž v povrchu od hrubého broušení patrny jemné vrypy, které jemná bruska nedorovná.
Případně bude nutné si ještě půjčit brusku na hůře přístupná místa nebo po vybroušení podlahu doleštit. Vše potřebné seženete v každé půjčovně nářadí. Počítejte s tím, že investice do zápůjčky převýší zhruba 1 500 Kč. Kdo si není jistý svými schopnostmi, firmu by měl povolat určitě, vyjde vás ve srovnání s veškerý nářadím v podstatě srovnatelně.
Co se všechno může pokazit? Krom rizika rýh na povrchu existuje i nebezpečí, že vám na ní zůstanou tečky z brusného materiálu nebo ji poškrábete.