Jak svépomocí zbrousit podlahu?

Koupě chalupy, ve které jsou zašlé, ale kvalitní dřevěné podlahy nemusí přidělat vrásky na čele a způsobit vítr v naší peněžence. Máme tu návod, jak svépomocí na broušení podlahy. Pojďme se na něj podívat.

Před samotným broušením

Než začneme s broušením podlahy, tak nás čekají celkem čtyři základní kroky. Ty si uvedeme pouze ve výčtu. U starších podlah zkontrolujeme kvalitu prken nebo parket, očistíme je od lepidla či dříve používaného asfaltuvyrovnáme podklad a v případě potřeby provedeme překládku, která má především estetický význam.

Potřeby pro broušení podlahy

  • Lakový benzín pro odstranění vosku ze starších prken
  • Válcová bruska na velké podlahové plochy
  • Krajová bruska na dobroušení prken v okolí zdí
  • Brusné papíry s různou hrubostí zrna
  • Tmel na dřevo pro zaplnění děr
  • Brusná mřížka a kotoučová bruska
  • Vysavač

A jdeme brousit

Broušení podlahy svépomocí po zmíněných přípravách vyžaduje trpělivost, přičemž jej můžeme rozdělit do celkem čtyř fází.

Fáze broušení podlahy

  1. Hrubé broušení
  2. Střední broušení
  3. Tmelení podlahy
  4. Finální dobroušení
  • Hrubé broušení

Cílem hrubého broušení, kterému předchází očištění starého laku benzínem, je odstranění tenké vrstvy podlahy spolu se špínou a minimalizace nerovností, tedy zabroušení na úroveň hlubokých škrábanců. Ideální vlastnosti pro tuto fázi má brusný papír (BP) se zrnitostí P40, u křivých podlah je možno použít P24. Pro brus velkých ploch použijeme válcovou brusku, na místa v blízkosti zdí pak brusku krajovou.

  • Střední broušení podlahy

Mezi velmi důležité, i když někdy opomíjené kroky, patří střední broušení podlahy. Jeho úkolem je zahladit stopy po broušení hrubém, po kterém na podlaze často zůstávají výrazné rýhy. Ty většinou jemný smirek nedokáže odstranit. Pro jejich odstranění použijeme BP se zrnitostí P60 až P80, který dokáže rýhy zahladit. Používáme obě brusky jako u hrubého broušení.

Po každém brusu podlahu vysajeme.

  • Tmelení podlahy

Třetí fáze jako jediná nesouvisí s broušením podlahy. Mezi jednotlivými prkny mohou vzniknout malé mezery. Ty zacelíme pomocí směsi prachu po středním broušení se speciálním tmelem na dřevo nebo specialitou v podobě tmelu pro celoplošné tmelení, kterým v tenké vrstvě potřeme celou podlahu. Tmel necháme zaschnout a zatvrdnout a přejdeme k poslední fázi.

  • Finální dobroušení

Finální brus je nejjemnější. Podle mnoha návodů lze využít BP P120 a válcovou brusku, kde však musíme dát velký pozor na spálení dřeva. Jako lepší varianta se jeví použití brusné mřížky na dřevo s hrubostí 120 spolu s kotoučovou bruskou. Po dokončení finálního dobroušení je podlaha připravena na konečnou úpravu lakem nebo voskovým olejem. A vy jste zvítězili a můžete pozvat přátele.

David Manek