Podlahy z dlaždic
Bez zpevněných ploch podlah, cest, teras, příjezdových komunikací, altánů aj. se zkrátka neobejdeme. Ovlivňují vzhled každé místnosti či zahrady už na první pohled. Nejefektnějším a zároveň nejjednodušším způsobem zpevnění plochy je pokládka dlaždic.
Při zřizování zákoutí pro klidné posezení, pro rodinné domky nebo cesty, není naše fantazie ničím omezována. Je však ale velmi podstatné věnovat pozornost návrhu nově vytvářeného objektu a sladit interiér domu s architektonickými prvky nebo vzhled domu s okolím.
Dlaždice mohou mít různé rozměry, od mozaikových kostiček až po třímetrové, velkoformátové dlažby. Pokud se budeme chtít přímo podílet na pokládce dlažby, volíme raději menší rozměry, se kterými se dobře manipuluje.
Největší „příruční“ rozměry jsou 50 x 50 cm. Pokládku dlaždic větších rozměrů rozhodně svěříme odborníkům, pokud jimi nejsme sami.
Na výběr máme veliké množství materiálů od přírodních přes betonové a keramické až po umělou hmotu:
- mezi přírodní materiály patří
- to je klasika, poněkud drahá záležitost, která však vytrvá po dlouhá desetiletí
- lámaný, desky s přesně seříznutými hranami z pruhů širokých 20 až 40 cm, dlažební kostky. Plochy mohou být různě upravovány broušením, otryskáním, štípáním.
- Štípané desky mají samozřejmě mírně nerovný povrch a nepravidelný tvar, broušený kámen je velmi hladký (například mramor) a povrch kamene opracovaný otryskáním je drsný, ale rovný.
- Na výběr máme dlaždice z břidlice, pískovce, kvarcitu (křemenec), ruly, žuly, porfyru, čediče a mramoru. Přírodní kámen lze velmi úspěšně různě kombinovat jak podle barev, tak velikostí i druhů kamenů.
- Nepravidelné rozložení barev plochu zajímavě oživuje, zatímco šedé, nestejně veliké žulové dlaždice složené do oblouků vnáší do prostoru pohyb a strukturu. Povrch štípaných desek si zachovává přirozený vzhled a dlažební kostky mohou mít opracovanější tvar nebo být „bosované“(méně opracované).
-
- vypalují se z hlíny kus po kuse při velmi vysoké teplotě – tzv. lícové cihly nebo také klinkery.
- Jsou neobyčejně tvrdé a odolné.
- Stejně jako kámen patří mezi tradiční materiál a jejich použití je obdobné. Můžeme je s úspěchem použít jak v interiéru, tak i venku.
- Díky své barvě působí na pohled velmi teplým a příjemným dojmem.
- Cihlu můžeme kombinovat s jiným přírodním materiálem, s dřevem a kamenem. Spolu vytváří velmi efektní vzory a pokládají se jak v měkkých obloucích, tak i s geometrickou přesností.
- Staré zahradní cesty byly často dlážděny prvky běžně používanými ke zdění. Se svými rozkvetlými okraji a ozdobnou architekturou vnáší do zahrady nádech romantiky dávno zašlých časů.
-
- i ze dřeva se vyrábějí různé dlaždice, panely nebo rošty.
- Nejkvalitnější dřevo využíváme pro venkovní prostředí. Řadíme k němu především exotické dřeviny, které mají odlišnou strukturu dřeva a jsou odolné zvláště vůči vlhkosti. Teak, cedr, bambus jsou nejen odolné a pevné, ale také rozměrově stálé.
- Pravděpodobně nejkvalitnější exotické dřevo poskytuje brazilský strom zvaný Lapacho (Tabebuia impetiginosa).Jeho dřevo je mimořádně odolné vůči nemocem, parazitům i vlastnímu rozkladu. Navíc krásně kvete modrofialovými květy a jeho kůra je využívaná pro léčebné účely.
- Ale ani naše dřeviny si s exotickými nijak nezadají. Například modřín, který i bez impregnace přirozeným způsobem odolává zubu času a změnám počasí.
- Z listnáčů je nejodolnější dřevinou dub. Nejdéle odolává vodě, čehož naši předci dovedli skvěle využít všude tam, kde součásti strojů nebo staveb byly trvale vystaveny vodě (mlýnská kola, mosty, chodníky, dlažby). Voda pro dubové dřevo neznamená žádný problém, naopak díky ní ještě více tvrdne, černá a železnatí.
- Korek vnáší do místnosti nejen krásu, ale také díky svým vlastnostem, jako jsou pružnost a teplo, luxusní pohodlí našim nohám a dětem bezpečnou hrací plochu.
- U dřeva ovšem musíme počítat s oxidací, díky níž dřevo mění svou základní barvu, buďto světlá nebo tmavne a časem získává šedý nádech.
-
- bývá velmi vysoké kvality, s nízkou nasákavostí, výborné pevnosti, odolnosti a stálobarevností.
- Cihlové keramické dlažby KLINKER mají oproti cihlám menší tloušťku (zhruba o čtvrtinu) a jsou přizpůsobeny moderním požadavkům na jednoduchost a rychlost pokládky (větší rozměry). Klinkerová dlažba se také skvěle hodí pro úpravu historických objektů.
- Nejsou to však jenom klinkery, na trhu je výběr z velkého množství výrobců i značek.
- Moderní technologie dokáže napodobit nejen vzhled cihly, ale i dřeva nebo polodrahokamů. Tak vznikají podlahy s velmi efektním vzhledem, například přírodního onyxu (Rex, serie Alabastri ).
-
betonové dlažební kostky:
- jsou velice odolné a trvanlivé, rozmanitých tvarů, struktur a barev, určené především pro venkovní prostředí
- vybíráme z nabídky broušených desek s povrchem dlažebních kostek, strukturované a broušené, broušené, dekorační, vymývané a přebroušené atd.
- pravoúhlé, s rybinovým okrajem, voštinového tvaru, tvaru mitry, zámková dlažba, tvarovky pro kruhové a zakřivené plochy, se zaoblenými rohy, mozaikové kostky velmi malých rozměrů, druhy dlaždic propouštějící vodu (např.Wasalit) aj.
- jsou velice odolné a trvanlivé, rozmanitých tvarů, struktur a barev, určené především pro venkovní prostředí
- desky s broušeným povrchem skvěle vyniknou i ve vnitřních prostorách domu
-
umělohmotné
-
plastová dlažba:
- určená pro exteriér – parkoviště, odstavné plochy, průmyslové plochy, do zahrad, parků a sportovišť
- všude tam, kde požadujeme zatravněnou, zpevněnou plochu
Podlaha z dlaždic je stále oblíbenější pro svou trvanlivost a díky novým typům pokládky (na terče, perodrážku, suchým způsobem na oboustranně lepící folii), je i rychle realizovatelná. Materiál dlažby vybíráme podle technických parametrů (interiér, exteriér) a dle svého vkusu.