Jak na elektrické podlahové topení?
Kdo by si nepřál mít tepelně vyhřívané podlahy? Během chladných dní je to jedna z nejpříjemnějších věcí. Stoupnout si na vyhřátou podlahu po tom, co vylezete ze sprchy, vám jistě zpříjemní den. Avšak elektrické podlahové topení má i jiné výhody.
Kromě elektrického existuje také teplovodní, ale není ani zdaleka tak dobré jako to elektrické. Teplovodní má mnohem složitější a náročnější instalaci. Je nutná vyšší podlaha, což může představovat problém při rekonstrukci. Pořizovací náklady jsou vyšší, takže ve všech ohledech je elektrické lepší volba.
Výhody elektrického podlahového topení
- Při rekonstrukci zvýší výšku podlahy jenom o malý kousek (pár milimetrů) – není potřeba zvyšovat nebo prohlubovat.
- Instalaci zvládnete sami. Budete potřebovat pouze elektrikáře.
- Nižší pořizovací cena
- Nemusíte tohle podlahové topení nijak zvláštně udržovat.
- Velmi snadné regulování teploty.
- Úsporný provoz a dlouhá životnost.
- Rychlejší změna teploty
- Po vyvětrání se rychleji místnost ohřeje
- Instalace je možné i v malém prostoru
Jaká je cena?
Jak již bylo psáno výše, pořizovací cena je nižší. Je však důležité uvést, co se zahrnuje do ceny. Není možné říct jednu přesnou cenu, ale vždy se cena dělá podle stavby. Na cenu působí zejména dva hlavní faktory:
- Volba topného média
- Volba termostatu nebo centrální řídící jednotky
Cena se také odvíjí od ceny elektrikáře, kterého budete potřebovat při instalaci. Další faktor je také ten, jaký výkon má topný prvek. Samozřejmě, že vliv na cenu mají také i druhy kabelů a celkově všech materiálů, který si zvolíte. Na internetu se dá určitě najít několik modelových zakázek.
Betonová nebo anhydritová podlaha?
Bezpochyby se budete rozmýšlet jaký stavební materiál zvolit. Existuje několik rozdílů, které je důležité zohlednit, abyste si byli jistí, že máte skutečně to nejlepší a budete s tím spokojení.
První rozdíl je ve zpracování. Litá cementová doba má poloviční dobu zpracování, což je cca 120 minut. Anhydritová má tím pádem 240 minut. Pochopitelně je také množství okolností, které mohou proces urychlit nebo naopak zpomalit. Déle by to však trvat nemělo, protože by mohlo dojít ke snížení konečné pevnosti.
Další odlišnost je také ve vysychání. Anhydritová podlaha má výhodu v tom, že ji můžete začít vysoušet po 48 hodinách a to jen otevřenými okny a v zimě mírnou temperací. Po 7 dnech můžete topení zapnout a začít intenzivně vysoušet. Cementové podlahy můžete pozvolně vysoušet nejdříve po 7 dnech a spustit až po 21 dnech. Nedoporučuje se intenzivní vysoušení. U obou je podstatní dodržet rovnoměrné schnutí.
Topná rohož nebo topný kabel?
Topná rohož se instaluje do tenké vrstvy lepidla. Její výška je poté kolem 25 mm. Je ideální, jako doplňkové topení do koupelny nebo kuchyně. Dokáže vytopit celý prostor.
Topný kabel se zalévá tenčí vrstvou betonu. Je možné na to poté dát jakoukoli podlahu. Slouží jako hlavní zdroj tepla v domě.
Jak vybrat správný termostat?
Další důležitá věc je termostat. Je důležité, aby splňoval požadovanou regulaci teplot a aby nedocházelo ke zbytečnému přetápění. Existují druhy s manuálním nastavováním nebo také naprogramované. Ty v sobě většinou mají velký výběr programů. Manuální je dobrý především ve snadném obsluhování, programovatelný vám zase zvýší úsporu nákladů, ale je o něco dražší.
Na co dávat pozor při instalaci
- Umístění 1,5 m nad podlahou
- Neměl by být instalován v blízkosti jiného zdroje tepla
- Pokud při stavebních prací vznikne prach nebo jiné nečistoty, mohou vést k poškození termostatu. Proto je nutné před prací instalovaný termostat demontovat.
- Topného kabelu se nesmí dotýkat podlahové čidlo. Mohlo by se stát, že zkreslí teplotu při měření.
Jak provést instalaci, když máte dlaždice
- Nejdříve změříte plochu vytápěné podlahy, abyste mohli zjistit, jak dlouhý budete potřebovat topný kabel. Ten následně připevníte ke kovové instalační síti.
- Když je kabel přichycený, nanesete na něj dostatek stavebního materiálu (beton nebo anhydrit). Tloušťka i doba vysychání se liší podle jednotlivých materiálů.
- V momentě, kdy je podlaha dost vyschlá, na dlaždice naneseme lepidlo na dlaždice a ty podkládáme přímo na betonový (nebo anhydritový) povrch. Pokud se nacházíte v místnosti, kde je vlhko, je třeba před aplikací lepidla nanést vodotěsný nátěr.
- Pak už jenom pomocí těsnící hmoty utěsníme prostor mezi dlaždicemi. Před zapnutím ještě necháme kompletně zaschnout.
Jak provést instalaci, když máte dřevěnou nebo laminátovou podlahu
- Po změření délky topného kabelu připevníme k podlaze tavnou pistolí.
- Na kabel položíme výplňovou vrstvu stavební hmoty. Stačí ji nanést do výše topného kabelu – kolem 8 mm. Důležité je nechat stavební hmotu pořádně zaschnout.
- Na zaschlou hmotu dáme hrubou lepenku nebo pěnovou podložku kvůli izolaci. Následně pokládáme podlahu.
- Po 24 hodinách můžete zapnout a užívat teplíčka.
Pár dobrých rad
Jedna z důležitých věcí, je správné uchycení kabelu, aby neměl možnost se nějak vzpříčit a narušit tak topení. Je proto dobré aby kabel byl uchycen častěji než na 1 metru. Topný kabel se doporučuje přilepit k separační fólii.
Pokud si nejste jistí, je dobré poradit se s odborníkem. Ten vám určitě poradí, co je pro vás zrovna nejlepší, abyste z toho měli co nejlepší požitek.
Teplotu, kterou budete chtít, je dobré si vyzkoušet. I když vám lidé mohou poradit, co mají oni, nejlepší je, když to několikrát zkusíte, abyste měli přesně to, co vyhovuje vám.