Suché podlahy fermacell - možnosti a alternativy
Suché podlahy patří k ověřeným a technicky dokonalým materiálům naší doby. Nemusíte se trápit složitou dopravou ani manipulací, pokládka a pracovní postup jsou bezproblémové a rychlé. Při rekonstrukci podlah tak můžeme nahradit pracné tradiční postupy moderními materiály pro suchou stavbu.
Fermacell jsou sádrovláknité prvky bez i s nakašírovanou vrstvou kročejové nebo tepelné izolace. Sestává ze dvou vzájemně slepených sádrovláknitých desek o tloušťce 10 mm nebo 12,5 mm. Oproti jiným mokrým procesům je můžete pokládat i do vlhkých prostor. Jednoduše se nepracuje s vlhkostí, která by prodlužovala celou stavbu. Problémem není takové vlhké prostory, jako jsou koupelny nebo sprchové kouty, vytápět.
Vlastnosti po položení
- zlepšení tepelné izolace
- zlepšení akustických vlastností v místnosti
- odolnost proti podření (kolečkové křeslo)
- bezpečná požární ochrana
- bezesparé
- snadné vyrovnávání výšky a roviny při práci
Využití
Podlahy fermacell patří bezesporu mezi nejlepší materiály se širokým využitím. Můžete je použít nejen na podlahy, ale také stěny, podhledy, stropní obklady atd. Lze na ně pokládat nejrůznější pochozí podlahové krytiny, jako jsou: PVC, korek, kameninové dlaždice nebo parkety. Použít ho lze i při rekonstrukcích podlah v přízemí, které mají základ z betonové mazaniny, není totiž za všech okolností nutné betonovat pro vyrovnání. Využití v budovách je také rozmanité, prakticky kdekoliv:
- novostavby
- bytové jednotky
- kanceláře, nemocnice
- mokré prostory: bazény, mlékárny, pivovary
U podkladů vhodných pro podlahy fermacell rozlišujeme tři typy:
- masivní strop
- nepodsklepený masivní strop nebo podsklepený masivní strop
- dřevěný trámový strop
U každého z podkladů je třeba si počínat v zásadě stejně.
Jak na pokládku?
1. Vyrovnávání
Podklad se nesmí prohýbat a být nerovný, aby nedošlo k nesprávnému zarovnání. Do menších prostor můžete použít nivelační stěrku, do větších prostor se doporučuje vyrovnávací podsyp fermacell.
Podsyp ovlivní nosnost a kvalitu podlahové konstrukce. Je to sušený minerální pórobetonový granulát s mnohostranným použitím-ve starých budovách i v novostavbách. Díky nízké hmotnosti je tento materiál výhodný ve spojení s lehkými dřevěnými stropy. Důležité je dbát pokynů výrobce. Podsyp fermacell má tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti.
Je také vhodný pokud máte starý trámový strop. Podklad jednoduše nasypete na suchý podklad, pokud by mělo dojít k jeho propadávání skrz trhliny mezi trámy, použijte fermacell tkaninu.
Při použití u masivního stropu doporučujeme použít PE-fólii, která se pokládá celoplošně nad okraj podlahy. Fólie se pokládá kvůli možné stoupající vlhkosti.
Rozlišujeme dva typy vyrovnávání, úrovňové a výškové k dosažení požadované výšky podlahy a zlepšení akustiky a tepelné izolace.
2. Naneseme lepidlo
Po nanesení lepidla jsou podlahy okamžitě pochůzné, jedna z dalších výhod.
3. Spojení
Pro vzájemné spojení mezi jednotlivými deskami použijte buď šrouby, nebo sponky.
Alternativy
Fermacell vs. sádrokarton
Práce se sádrokartonem a fermacellem je obdobná, jednoduchá manipulace a hlavně podstatně kratší čas oproti jiným materiálům. Také zpracování je obdobné, oba typy desek stačí naříznout a zlomit přes hranu, jen u sádrovláknitých desek musíme použít nože s hrotem z tvrdokovu. Tmelení se u sádrokartonu i fermacellu provádí spárovacím tmelem na bázi sádry atp. Jakou má tedy fermacell oproti sádrokartonu výhodu? Kromě rychlejší práce je to zejména fakt, že fermacell je materiálově homogenní deska, která je zhotovena ze směsi sádry a celulózových vláken, která celý materiál zpevňují.
Výsledkem je například schopnost desky o tloušťce 12,5 mm zabudované v příčce nebo stěně unést svislé zatížení na šroubu s hmoždinkou až 50 kg bez jakékoliv výztuhy nebo využití spodní konstrukce.
Fermacell vs. Cetris
Fermacell je používaný pro své dobré vlastnosti, cetris lze však použít i v extrémních klimatických podmínkách, jelikož k jejich vlastnostem bezesporu patří pevnost, odolnost vůči vlhku, hmyzu a plísním. Desky Cetris jsou ale těžší a robustnější než fermacell, a proto je práce s nimi náročnější.
Pokud se tedy rozhodnete pro práci s materiálem fermacell, určitě chybu neuděláte!
Externí odkazy - další užitečné zdroje
- Výukové materiály VŠB - schodiště
- Výrobce OSB desek SUPERFINISH ECO - orientované dřevěné třísky