Jaké hranoly na podlahu?
Podlahu z hlediska konstrukce rozeznáváme dvojího typu: Můžeme realizovat tzv. podlahu lehkou nebo těžkou. Těžká podlaha je taková, u které se izolant zalije anhydritem nebo betonem. Lehká podlaha vyžaduje odlišný konstrukční postup podle toho, kde ji realizujeme.
Jak na dřevěnou podlahu
Všude tam, kde nemáme k dispozici dostatečně rovný podklad a současně nelze aplikovat srovnání litým materiálem, bude nutno podlahu položit na dřevěný rošt. Typickým příkladem bývá podlaha v podkroví.
Rošt se optimálně tvoří z KVH hranolů, na který se pokládají OSB desky. To zajistí, že na podlaze opravdu žádné nerovnosti nezůstanou. Tloušťka desek se odvíjí od vzdálenosti trámů, nelze ji definovat obecně. Standardní tloušťky bývají 12, 15, 18, 22 nebo 25 mm.
Co KVH hranoly jsou a proč je použít
Výchozím materiálem pro výrobu hranolů je řezivo jehličnatých stromů, obvykle smrku. Řezivo se musí vysušit, a to na úroveň 15 % vlhkosti, přičemž tolerance je 3 %. následně je ohoblováno na přesný rozměr a musí se zbavit veškerých vad, to znamená suků a dalších nedokonalostí.
Zásadními důvody pro jejich používání ve stavebnictví jsou tak hlavně to, že materiál vysušený čili chráněný proti hmyzu, plísni a dřevokazným houbám. Hranoly není nutné dále jakkoli chemicky ošetřovat. Jsou i tvarově stabilizované, materiál už dále „nepracuje“. Hranoly mají shodnou šířku i tloušťku.
Délka se většinou uvádí 13 m. KVH hranoly jsou však lepené, proto je možné délku nastavit v zásadě tak, jak je potřeba. Nastavování nikterak neovlivní jejich výslednou kvalitu.
Druhy KVH hranolů
V obchodech se v praxi setkáte se dvěma typy hranolů, liší se od sebe vlastnostmi povrchu. Rozdíl je tedy, velmi jednoduše řečeno, v tom, jak hranol vypadá. Mechanické vlastnosti jsou zcela totožné. Rozeznáváme tak: