Vybíráme koberce do rodinného domu

Ať už se jedná o nejrůznější rohože, menší koberečky nebo koberce jako celoplošná podlahová krytina, tento způsob pochozího materiálu je stále oblíbeným hlavně pro svou měkkost a příjemnost na dotek. Škála jeho využití je totiž velmi široká. Lze ho zakoupit v atraktivních moderních provedeních s nejrůznější délkou vlasu. Velkou výhodou kobercových podlahových krytin je, že se ho dá velice snadno zbavit a koupit nový. Jak však na jeho údržbu nebo do jakých místností se hodí? Poradíme vám v následujícím článku.

Jak vybrat kvalitní koberec

Nejrůznějších koberců je na trhu obrovské množství a je velmi těžké se v nich orientovat. Ještě před vstupem do obchodu je potřeba si stanovit pár základních podmínek a pravidel, aby byla koupě a výběr jednodušší.

  1. Do jakého typu místnosti  (kuchyně. obývací pokoj atp.) si koberec kupujete
  2. Pro koho (budou v místnosti převážně děti, popř. zvířata?)
  3. Celoplošný nebo kusový (oplatí se menší, ale kvalitněji provedený koberec)
  4. Všímejte si symbolů na koberci - piktogramy
  5. Po koupi nechte koberec v místnosti dýchat

Důležité je dále vědět, že:

  • Velké vzory a tmavá barva koberce místnost opticky zmenšují. Drobné dekory a světlá barva naopak zvětšují
  • Životnost koberce je dána poměrem hustoty vlákna k výšce vlasu
  • Na cenu a kvalitu má vliv zejména druh používaného vlákna a konstrukce vlasu

Koberce se dělí podle délky chlupu (vlasu) na:

  • s krátkým chlupem (do 5 mm)
  • s průměrným chlupem (od 5 do 15 mm)
  • s vysokým chlupem (více jak 15 mm)

Podle použitého materiálu na:

  • Přírodní - hedvábí, vlna, bavlna, sisal, kokos, mořská tráva
  • Syntetické - polyamid (PA), polypropylen (PP), polyester (PES), akryl (PAN) triexta (PTT)

Koberce a jiné podlahové krytiny

Koberec  se jako svrchní materiál hodí k téměř jakékoliv podlahové krytině. Ať už je to PVC, linoleum nebo korková podlaha. Vždy však dbejte na pokyny výrobce.

Koberec a podlahové vytápění

I přes předpokládanou odbornost a proškolenost personálu v prodejnách s koberci se stále můžeme setkat s názorem, že koberce se k podlahovému vytápění hodí, opak je však pravdou. Podlahové vytápění jako také zvládne udržet vysokou teplotu v místnosti, teplo sálá přirozeně od nohou a regulace vzduchu v místnosti je ideální, což v kombinaci s kobercem nefunguje. Dbejte na zdraví rozum. Je  logické, že nejméně vhodné budou tepelné izolanty, jako je právě koberec a naopak nejvhodnější budou dobré tepelné vodiče jako je keramika.

Koberec udržuje dostatečné množství tepla, proto není vhodné do dané místnosti ještě instalovat podlahové vytápění. Volte buď to, nebo to, nikdy v kombinaci.

Jak vyčistit koberec

Jedna z otázek, kterou si pokládáme ještě před koupí jakékoliv podlahové krytiny  je, jak moc náročný je na údržbu. Koberce jako textilní podlahový materiál se musí Kromě pravidelného luxování  čas od času koberce i jinak vyčistit několika metodami.

  1. Suché čištění pomocí speciálního prášku na koberce (prášek na sebe váže nečistoty)
  2. Mokré čištění pomocí speciálního roztoku (jeden díl pracího prostředku na čištění vlny s patnácti díly vlažné vody)
  3. Strojové mokré čištění (zapůjčit si stoj nebo si nechat udělat od specializovaných firem)
  4. Čištění pomocí páry

Jak správně položit koberec

Stejně důležité, jako výběr vhodného druhu koberce, je jeho správné položení.

Příprava místnosti

Ještě před započetím se ujistěte, že jste koberec správně koupili a koberec tedy  má správnou. Ujistěte se také, že na podlaze nejsou žádné nerovnosti jako trhliny nebo naopak vybouleniny. Odstraňte přechodové a obvodové lišty a také možné zbytky lepidla a jiných nečistot ze staré podlahové krytiny. Pokud budete pokládat koberec se spodní gumovou nebo pěnovou vrstvou, stačí podlahu posypat talkem, aby se vám koberec nepřilepil k podkladu. Zvláště pokládáte-li koberec na PVC.

Pokládka nového koberce

Když je podklad připravený, rozbalte nový koberec v místnosti z obalu a začněte jej rolovat od stěny na podlahu. Pokud se vám zdá, že máte tento krok hotový, ještě pro jistotu zkontrolujte, zda je koberec položený souběžně se stěnami a seřízněte jej, aby nepřečuhoval.

Závěr

Pokud je koberec správně položen, odstraňte lepenku (ochranný papír) a přitlačte koberec k lepící pásce. Nakonec můžete ještě použít kobercové lišty po obvodech stěn.

Koberec na schody?

Koberec dokáže chladné schodiště, s ostrými hranami a kluzkým povrchem proměnit na schodiště, které bude bezpečné, esteticky do interiéru zapadne a bez dalších nedostatků. Hodí se na mohutné schody, ale třeba i na točité schodiště. Jak koberec nalepit?

  1. Podložka, která zajistí větší komfort, zvýší tepelně-izolační vlastnosti a životnost
  2. Napínací lišty nastříhané podle rozměrů schodiště, popř. celé místnosti (záleží na typu schodiště)
  3. Napínání

Dětský pokoj a jiné místnosti

Koberce se nehodí do každé místnosti, kde však chybu neuděláte jsou spací prostory. Ložnice, dětský pokoj nebo i obývací pokoj jsou pro tuto podlahovou krytinu vhodné, protože  se zde většinou nezachází s pro koberce citlivými materiály, jako je voda či potraviny.

Koberce obecně se nehodí do velkých prostor. Nasákne totiž vodou , což mu jakožto textilnímu materiálu zhoršuje celkovou životnost a odolnost.

Kam se např.  menší koberečky absolutně nehodí je záchod, popř. koupelna. Užití koberečků pro zvýšení komfortu na toaletě je stále oblíbenějším trendem, je třeba však brát ohledy na  jejich hygieničnost. Koberce zachytávají obrovské množství prachu, pachů a jiných částic, které jsou z nich (záleží na délce vlasu a kvalitě) těžce odstranitelné. Pro vlhké místnosti proto volte jinou podlahovou krytinu, nebo se poraďte s odborníkem. Pokud opravdu trváte na koberci, použijte jako podkladový materiál podlahy fermacell, které se hodí i do vlhkých prostor.

Renáta Johanka