Jak nalepit korkovou podlahu?

Že se korek nepoužívá jen na zátky do lahví s vínem, to asi tuší každý. Korkové podlahové krytiny z kůry korkového dubu se vyznačují skvělou elasticitou, jsou teplé, vzdušné, tlumí kroky, disponují antistatickými vlastnostmi a velmi dobře vypadají. Pro někoho může hovořit i jejich ekologická nezávadnost a snadná údržba.

Trochu složitější (nikoliv však o moc) je to s jejich pokládkou. Jak na ní?

1. Základem je perfektní podklad

Korkové podlahy lze položit na různé podklady. Vždy však musí být dokonale hladké a rovné. Výhodnější je taková podklad, který zvyšuje tepelnou izolaci. Ideální je opatřit podklad stěrkovou hmotou, která zajistí jeho hladkost, pevnost, suchost a čistotu. Hmota musí být po celé ploše rovná, maximální odchylka výšky se toleruje do 2 mm. Nejčastěji se jako podklad používá samonivelační stěrka.

Alternativu představují desky z dřevotřísky. Pokud jsou pevně přichycené k podkladu, odvedou stejnou práci, jako stěrka. Je však nutné vyplnit jejich spoje již zmiňovanou hmotou a zbrousit je do roviny. Desky se vám odmění zvýšenou tepelnou izolací.

V žádném případě nelze korkovou podlahu lepit na linoleum či jiné nebo neupravené podklady.

2. Příprava materiálu

Korková podlaha se skládá z desek různých velikostí a tlouštěk (3,2 a 4 mm). Tyto desky se k podlaze lepí speciálním kontaktním lepidlem. Kromě desek samotných tedy budete potřebovat:

  • Lepidlo na korkové podlahy
  • Štětec/stěrku/váleček na roztírání lepidla
  • Potřeby na měření (pravítko, metr, tužka)
  • Lak na případnou povrchovou úpravu
  • Hadr, gumovou palici

3. Lepení

Jako první přijde na řadu měření. Kolik desek budete pro váš prostor potřebovat již asi máte spočítáno, nyní nám jde o jejich rozložení.  Klidně si je zkuste na podlahu umístit bez lepidla a zakreslit pomocné orientační body.

Korkové podlahy se lepí od středu místnosti. Pokládají se buď tzv. na kříž (jsou spojené po celé délce desky) či „cihlovým způsobem“ (hrany sousedních desek se překrývají v polovině).

Lepidlo se nanáší celoplošně jak na podklad, tak na desku. Desky se po položení zaklepávají gumovou palicí.

4. Povrchová úprava

Pro zajištění delší životnosti je nutné na korkovou podlahu nanést lak. Na jednu vrstvu základního laku přijdou dvě až tři vrstvy laku s efektem (lesklý, matný, tmavý). Mezi natírání jednotlivých vrstev dodržujte 24hodinový rozestup.  Pro rovnoměrné schnutí doporučujeme pracovat bez slunečního svitu a při zavřených oknech.

Pokud máte korkové dlaždice již s povrchovou úpravou, není nutné je potřeba dále lakovat. Pouze pokud byste chtěli dosáhnout určitého efektu (viz výše), můžete na ně lak nanést, dlaždicím to neuškodí.

Před zahájením lakování ještě očistěte desky od zbytků lepidla (například pomocí lakového benzinu).

Podlahu po nalepení a nalakování minimálně 24, spíše 48 hodin vůbec nepoužívejte. Plnou zátěž snese po uplynutí jednoho týdne od ukončení lakování.

Ondřej Kodym