Lepení pvc podlahy pracovní postup

Polyvinylchlorid, známější pod svým názvem linoleum, je přírodní materiál používaný ve formě dlouhých širokých rolí jako podlahová krytina. Linoleum je velice oblíbené zejména pro svou vysokou odolnost a dlouhou životnost. Oproti jiným podlahovým krytinám má velkou výhodu a to v tom, že se snadno udržuje a je hygienické, zejména protože je voděodolné a celistvé (narozdíl od plovoucí podlahy do jejichž spar se mohou dostat bakterie a prach). Pokud je tedy v rodině alergik nebo astmatik, linoleum je nejlepší volba. Nejvyhledávanější je také díky své široké škále provedení. Na výběr je velké množství vzorů a motivů, které jsou atraktivní a moderní. Často vůbec nelze poznat, že se jedná jen o optickou napodobeninu kachlíkové nebo plovoucí podlahy.

Postup

Existuje více možností, jak linoleum pokládat, např. volná pokládka. Tu však volíme jen v případech, kdy máme dokonale rovný povrch a linoleum je dostatečné šířky.  Tuto možnost však nedoporučujeme, protože je linoleum bez fixace. My se tedy zaměříme na to, jak položit linoleum pomocí lepení.

Budete potřebovat:

  1. špachtle, vodováhu, tekutý tmel/stěrkovou či nivelační hmotu (bruska na beton, kobercový nůž s hákovou čepelí)
  2. nůž, pravítko na koberce
  3. vhodné lepidlo, ozubená špachtle, přítlačný válec (závaží)
  4. svářecí pistole, svářecí šňůra, ruční frézka (podlahové lišty, vosk pro nátěr)

(1) Podklad

Zarovnávání a čištění povrchu je při pokládání jakékoliv podlahové krytiny nejdůležitější krok, proto byste si měli dát opravdu záležet, zejména pokud se jedná o lino. Každá nerovnost jde totiž pod linoleem zřetelně vidět a při chůzi také cítit. Proto by měl být povrch čistý, rovný, bez částic, pevný a také suchý.

Starou podlahovou krytinu můžete odstranit pomocí špachtle (plovoucí nebo dřevěná podlaha) nebo ji nařežte na tenké pláty pomocí kobercového nože s hákovou čepelí. Čím užší pláty, tím lehčí manipulace při odstraňování. Zbytků lepidla po staré podlaze se zbavte buď špachtlí (jedná-li se o malou plochu) nebo brusky na beton (velké plochy). Nyní se můžete pustit do samotného zarovnávání.

Pokud byl jako podklad použit beton, který bývá nerovný a mohou se objevit trhliny, vyrovnejte jej pomocí stěrkové nebo nivelační hmoty. V takovém případě se vždy držte pokynů výrobce a hmotu nechte dostatečně zaschnout. Pokud se v podlaze objevily jiné trhliny nebo nerovnosti, můžete také použít tekutý tmel vhodný pro daný povrch. Vše pro jistotu zkontrolujte pomocí vodováhy.

Tip: Den před započetím dalších úkonů položte linoleum do zvolené místnosti, kde se bude aklimatizovat, tedy přizpůsobí se konkrétním podmínkám v dané místnosti, které by neměla být příliš vlhká ani vytopená.

(2) Řezání

Nyní nastává další důležitý krok, řezání a vycentrování podlahy.

Předem rozložená podlahová krytina by měla být v místnosti umístěna tak, aby na všech okrajích místnosti byly pruhy stejně široké. Pokud byla krytina umístěna rovně a bez záhybů, ořízněte okraje s přesahem až 10 cm. Linoleum si totiž později tzv. sedne a zkrátí se. Zejména u zdi přitlačte na lino. Při řezání pro lepší přesnost použijte pravítko na koberce. Pro lepší manipulaci rozřízněte linoleum na minimálně dva stejné pásy, čím více, tím lepší manipulace. Vzniklé švy budeme v jednom z dalších kroků svářet dohromady.

Tip: Vnější rohy rozřízněte po hřbetu ohybu. Přehyb přitiskněte a přesah uřízněte.

(3) Lepení

Nařezanou krytinu nyní odhrňte. Pro lepení je důležité zvolit vhodné lepidlo na bázi vody nebo lihu.  Dodržuje návod na obalu lepidla, zejména pak dobu a množství. Pokud použijete moc lepidla je nutné ho okamžitě odstranit a vyčistit pomocí speciálního přípravku.

Dobré je lepidlo nanášet pomocí ozubené špachtle, které jej rovnoměrně rozprostřete. Po rozetření pokládejte jednotlivé pláty opatrně na lepidlo. Rovného povrchu dosáhnete pomocí přítlačného válce, pokud i tak vzniknou bubliny, vytlačujte je směrem od středu k okrajům. Použijte závaží v místech, kde linoleum zcela nepřiléhá.

(4) Sváření spojů

Provádí se zejména kvůli voděodolnosti, ale také pro zvýšení hygieničnosti. Sváříme pomocí svářecí pistole při teplotě 350 °C za použití svářecí šňůry. Spoje poté zarovnáme pomocí ruční frézky. Pokud chceme, můžeme také umístit podlahové lišty.

Tip: V závěru je dobré použít několik vrstev voskového nátěru, který zvyšuje odolnost proti vlhkosti a nečistotě.

Renáta Johanka



Štítky: PVC