Velký přehled nářadí (30x), které používáme při pokládání podlah.
Rozhodli jste se, že si svépomocí položíte podlahu? Pracovní postup se přirozeně liší v závislosti na tom, pro jakou podlahovou krytinu se rozhodnete. Pojďme si ukázat detailnější přehled.
Pokládáme podlahu: Lino - Koberec - Plovoučka - Dlažba - Parkety
Pokládka lina
Co potřebujeme:
- nůž
- ocelové pravítko
- ořezávač krajů
- ruční frézka
- horkovzdušná svářečka
- špachtle
- přítlačný válec
- kladívko
- svařovací šňůry
- lepidlo
- polštářky pod kolena
Odstranění starého lina a příprava podkladu
Pokud je to nutné, tak před instalací nového lina musíme kvalitním kobercovým nožem nařezat staré lino a strhat jej. Případné zbytky lepidla pak sundaváme špachtlí. Musíme-li povrch dočistit důkladněji, použijeme ještě brusku.
Výchozí podklad musí být absolutně rovný. Nová krytina může být natolik měkká, že se postupem času prošlape a veškeré nerovnosti budou vidět. Podklad dokonale srovnáte tmelem, absolutní jistotu představuje ten tekutý - ideální bývají nivelační stěrky. Vhodné je, aby byl podklad stálý a samozřejmě též suchý.
Lepení nového lina
Základem je správné měření, je nutné, abychom si krytinu vyměřili vhodně tak, aby nám vždy u krajů zůstala shodná šíře přebytků lina. Doporučuje se přesah přibližně 4 cm. Dále musíme zajistit rovnoměrnou vrstvu lepidla, díky němuž nám materiál na podklad adekvátně přilne. Lepidlo by mělo být na bázi vody nebo lihu, krytinu pokládáme do čerstvého neodvětraného lepidla. Někdy se uvádí, že v malých místnostech není celoplošné podlepování lina nutností.
Při pokládce se nám mohou objevit vzduchové bubliny, které je nutné odstranit. Je zapotřebí je vytlačit, postupujeme vždy od středu lina k jeho okrajům.
Podcenit bychom neměli ani svaření lina, což nám zajistí zcela nepropustný jednolitý povrch. Lino bude totiž na podklad kladeno v jednotlivých pásech, které se na vhodnou šířku musejí nastavit. Svařením si zajistíme dostatečně pevný spoj. K jeho zahlazení použijeme frézku. Spoj bychom měli umístit tak, aby byl v místnosti co nejméně patrný. Ideální je, pokud vyjde třeba pod nábytkem.
Pokládka koberce
Co potřebujeme:
- tužka
- papír
- metr
- ostrý nůž
- lepidlo/páska/jiný způsob fixace
- váleček
Odstranění staré podlahy
Původní podlahovou krytinu je většinou nutno před instalací koberce sundat, zůstat zpravidla může linoleum, PVC nebo dlažba. Podklad je nutno důkladně očistit a obrousit od případných nánosů barev nebo podobných zbytků.
Jak vhodně vhodně umístit koberec?
Vybavit se tužkou, papírem a metrem se vám dost vyplatí. Pečlivě si rozměřte místnost a v obchodě si nechte připravit příslušný rozměr koberce plus ještě adekvátní rezervu. Bude-li nutné koberec napojit, dbejte na to, aby spojované části vždy směřovaly vlasem na stejnou stranu. Výsledek bude vypadat lépe, jinak by se mohlo zdát, že jste netrefili úplně shodný odstín.
Lepte postupně, odvíjením plochy koberce z role. Lepidlo nanášíme za pomocí válečku, použijeme to, které je bez rozpouštědel, abychom si koberec nezničili. Ovšem pozor, ne vždy je lepidlo nejlepší alternativou. Když si nejste jisti, že si chcete koberec dlouhodobě ponechat, raději ho zafixujte oboustrannou lepící páskou. Bude se vám jednou vyměňovat snáze. Větší koberec bychom přilepit každopádně měli, aby se nekroutil a neklouzal. Rozhodně ho nestačí volně položit do místnosti. Koberce do velikosti cca 20 m² můžeme ponechat i bez fixace, aniž by se ve výsledku deformovaly.
Na prořezy v místech, kde se nachází jakákoli překážka, si připravíme ostrý nůž. Na dorovnání koberce podél stěn nám pak krom kvalitního nože poslouží lišta, s níž koberec snáze přitlačíme na zeď.
Pokládka plovoucí podlahy
Co potřebujeme:
- metr
- dotahovací hák
- úhelník
- klínky
- kotoučová nebo přímočará pilka
- elektrická vrtačka
- lepidlo
- palička, kladívko
Jak na plovoucí podlahu svépomocí?
Plovoucí podlaha má jednu zásadní přednost:
Montáž je velmi jednoduchá, zvládnete ji sami a nepotřebujete k tomu lepidlo. To vám poslouží až na upevnění lemovacích lišt. Samotné lamely této podlahy, vyráběné z laminátu či dalších materiálů, se sestavují za pomoci jednoduchého systému na principu zámků.
Jednotlivé části tak do sebe zapadnou, případně použijeme paličku nebo kladívko (klepeme přes dřevěný hranolek), pod jehož mírným úderem pak do sebe díly zacvaknou. Celý mechanismus v podstatě připomíná dětskou stavebnici. Plovoucí podlaha se nemusí kotvit k podkladu a ani ke stěnám a právě proto se jí říká plovoucí.
V zásadě tak musíme při pokládce dodržet dvě podstatné zásady:
- Než začneme pracovat, ujistíme se, že před sebou máme dokonale suchý a čistý povrch. Podklad by měl být i rovný, což bývá problém hlavně v panelákových bytech. Pak na řadu musí přijít vyrovnávací stěrka. Případně ještě podklad upravíme penetrací pro dokonalejší přilnavost.
- Velmi důležité pro úspěšnou realizaci nové podlahy je i přesné měření. Jednotlivé lamely si musíme upravit na požadovanou délku. A pozor, samozřejmě je potřeba při počítání rozměrů brát ohled také na dilataci podlahy.
Pokládka dlažby
Co potřebujeme:
- lis na kartuše
- vrtačka/míchačka
- zubová stěrka
- vodováha
- řezačka na dlaždice
- gumové hladítko
- gumová stěrka na spáry
- vyrovnávací lať
- zednická šňůra
- štípací kleště na dlaždice
Jak položit dlažbu?
Budete-li řešit podlahu v kuchyni, vaše volba z praktických důvodů může padnout právě na dlažbu. Zakoupený výrobek bychom si měli před samotnou pokládkou zkontrolovat, zda souhlasí rozměr, barevný odstín i výsledná kvalita. Nejčastější vady dlažby: prohnutí, špatný odstín, mm odchylky (např. u čtvercové dlažby - jedna strana delší než druhá).
Polovinou úspěchu je podklad. Ten musí být čistý, zbavený jakékoli mastnoty a hlavně dokonale rovný. Před samotnou pokládkou musí být napenetrovaný.
Druhou podstatnou vlastnost dlažby, kterou si musíme uvědomit, je to, že bude nutné obkládat tak, abychom vytvořili spáry. Proto je potřeba začít u pečlivého rozměření.
Aby se vám lépe pracovalo, po změření si najděte střed místnosti a dlaždice začněte lepit od něj. Do lepidla bychom je vždy měli mírně přitlačit. Abychom vytvořili vždy stejnou spáru, pomohou nám speciální plastové křížky.
Spáru na úplný závěr upravíme aplikací spárovací malty.
Rezerva na prořezy - Nutné je počítat s o něco vyšší spotřebou materiálu než je plocha prostoru, kam chceme dlažbu položit. Rezervu si vytvořte na prořez i na to, kdybyste případně některou dlaždici zničili. Doporučuje se obecně k potřebnému množství přičíst 10%.
- 5% - při pravidelném tvaru dlaždic
- 10% - při nepravidelném zakřivení a zakulacení
Pokládka parket
Co potřebujeme:
- bruska
- nůž
- skládací dřevěný metr
- tužka
- skelný papír
- ocelové pravítko
- pilka čepovka
- štětec
- kladivo
- stěrka
Pracovní postup při manipulaci s parketami
Pokládání parket patří k těm náročnějším kutilským disciplínám. Zvolit si totiž musíme optimální vzor, který bude mít vliv na výsledný dojem z podlahy. Asi nejčastěji se setkáte se vzorem v tzv. volné vazbě a s tím, kterému se pro charakteristický tvar říká stromeček nebo také rybí kostra.
Zajímat vás v prvé řadě bude výměra místnosti v metrech čtverečních. Připočítejte si přibližně 15 % materiálu navíc, spotřebujete ho kvůli prořezům. Obligátní rada platná u předchozích typů podlahových krytin je rozhodně na místě i tady: Podklad musí být vyrovnaný. Důležité je, aby byl povrch také očištěný a suchý. Zbrousíme všechny nerovnosti, případně starou podlahu, pakliže ji na původním místě ponecháme, upravíme, aby byla stabilní a nevrzala nám.
I v tomto případě bychom si měli uvědomit smysl dilatační spáry, tedy mezery mezi podlahou a stěnou. Dřevo totiž bude pracovat, materiál se vlivem okolních podmínek rozpíná, musí mít tedy kam. Adekvátní šíře dilatanční spáry činí zhruba 15 mm - spára bude překrytá lištou.
Parkety budeme lepit speciálním lepidlem. Zpravidla se používají ta elastická, která dokáží snížit přenos pnutí na podklad. Pro tento účel jsou dále vhodná i disperzní a dvousložková PUR lepidla, v současné době se již ustoupilo od upevňování parket hřebíky.