Jak natřít podlahu, aby byla maximálně odolná

Správnou péči potřebuje nejen podlaha doma, ale i ta v garáži nebo v dílně. Jsou na ni kladeny vysoké nároky zejména z hlediska odolnosti. Na co bychom tedy neměli určitě zapomenout?

Proč a čím podlahu natřít

Jednak tím přispějeme ke zlepšení estetických vlastností a jednak se bude lépe udržovat. Nátěr tedy představuje absolutní základ u tohoto typu podlah. Navíc tak zvýšíte bezpečnost, barva je protiskluzová a odolná vůči olejům a běžně užívaným chemikáliím, jako je louh nebo naředěná kyselina.

Barev existuje celá řada, zvolíme si tak konkrétního výrobce na základě našich konkrétních nároků v závislosti na podkladu, míře odolnosti i financích. Ošetření podlahy v dílně už následně zvládneme i sami. Typicky v obchodě hledejte barvu na beton. Klasický beton nebo ručně hlazený betonový potěr patří k těm nejčastěji používaným podlahám. Setkáte se i s litými potěry nebo OSB či povrchem z cemento-vláknitých desek.

Malý průvodce trhem barev

V zásadě vám každý prodavač může přispět radou, ale rozhodovat se a nakupovat musíte sami. Jestliže se absolutně v sortimentu neorientujete, v základ potřebujete vědět následující: Existují dva základní typy, a to vodou ředitelné barvy a rozpouštědlové barvy.

Přestože rozpouštědlové barvy jsou nesporně problematičtější z hlediska ekologického, co se týče chemických a mechanických vlastností, jsou znatelně trvanlivější. Například do garáže je tak lze z titulu vysoké odolnosti nepochybně doporučit. Jsou praktické, dobře se udržují a při správné aplikace v původním stavu vydrží i řadu let.

Proto je vhodné ještě vědět, že tyto barvy si můžeme rozlišit dle složení ještě podle toho, jaké obsahují pojivo. Známe tak barvy syntetické, polyuretanové nebo epoxidové, případně další podtypy. Za nejvhodnější volbu můžeme pokládat barvy tzv. dvousložkové, protože na povrchu vytvoří velmi odolnou vrstvu. Nátěr pak nebude potřeba často obnovovat a neporušený vydrží i několik let.

Jak připravit podklad

Podklad by měl respektovat dilatační spáru objektu. Dále musí být rovný, suchý a čistý, to znamená pečlivě zbavený mastnoty i prachu. Pakliže by na podlaze ulpěly například zbytky oleje, barva by vám ve výsledku ani nedržela. To obnáší ji přebrousit nebo alespoň důkladně odmastit a vyluxovat. U podlahy v uzavřeném prostoru pak ale samozřejmě zase musíme počkat, než zase vyschne, než budeme natírat. Práce se nám tak asi o den ve výsledku protáhne.

Vzhledem k tomu, že beton je materiál porézní, doporučuje se aplikovat penetraci. Pro tento účel nám poslouží epoxidová pryskyřice. Zároveň s ní můžeme snadno odstranit i případné větší nerovnosti. Úplně nový podklad je vhodné nenatírat hned, ale počkat na jeho tzv. vyzrání, tedy dokonalé zatuhnutí. Pakliže byste tuto dobu nedodrželi, barva začne praskat, případně se vlhkost z podlahy dostane do zdiva.

Jak postupovat při natírání podlahy

Koupenou barvu stačí řádně rozmíchat, už ji nemusíme dál ředit. K aplikaci poslouží štětec nebo váleček. Vždy nanášíme rovnoměrnou vrstvu. Po důkladném uschnutí první vrstvy aplikujeme ještě druhou.

K tomu by mělo stačit ponechat nátěr přes noc, pak můžeme pokračovat dál. Pakliže barva z předchozího dne stále lepí, můžeme schnutí urychlit větráním. Druhou vrstvu v této fázi ale nikdy neaplikujeme. Celková spotřeba barvy se odvíjí od typu a savosti povrchu.

Po ukončení práce očistíme nářadí. Podle toho, o jakou barvu se jedná, použijeme ředidlo nebo pouze čistou vodu. Používání ředidla bychom se měli vyvarovat v uzavřených prostorách. Vždy se při práci s barvou řiďte pokyny, které uvádí výrobce, a to i z hlediska optimálních podmínek, za nichž je potřeba natírání provádět (příslušné teplotní rozmezí atd.).

holanova.d