Postup při nivelaci podlahy
Při vytváření nových podlah nebo obměně nášlapných ploch je nutné myslet na to, že je třeba docílit co možná největší rovnosti. V řadě případů to může být poměrně složitý úkol. Lze si však vypomoci nivelací, která je v současné době velmi oblíbená. Nivelační podklad je vhodný pro jakýkoliv typ podlahy. Zajistí rovný a suchý povrch, se kterým se dá dále pracovat. Nivelaci lze jednoduše použít i na místa, která jsou nerovná díky nánosům lepidla či jiných hmot, které nelze snadno odstranit.
Nivelace - co to je a k čemu ji lze použít?
Jak již bylo zmíněno výše, nivelaci lze používat v podstatě pro jakýkoliv ty podlahy. Nivelační stěrka se prodává v sypké formě a následně se smíchává s vodou. Tato hmota se nejčastěji používá pro vyrovnání povrchu podlahy či zakrytí podlahového vytápění. Využít se dá i při opravě prasklin v podlaze. Hmota se vyrábí v nejrůznějších provedeních. Proto je velmi důležité již předem vědět, jak silnou vrstvu budeme potřebovat. Některé stěrky jsou určené pro milimetrové tloušťky, jiné je možné používat i v tloušťce několika centimetrů. Samozřejmě záleží i na podkladu či na tom, jakou budeme umisťovat nášlapnou vrstvu nebo zda máme podlahové vytápění.
Než se pustíte do práce...
Před samotným použitím nivelace by měl být povrch co nejvíce očištěn od nánosů lepidla či různých výstupků apod. Samozřejmostí je likvidace prachu a jiných nečistot. Povrch by se měl také napenetrovat, ideální je použít váleček, se kterým to jde samo.
Proč penetrovat? Je to jednoduché! Napenetrovaná podlaha zabraňuje tomu, aby hmota příliš rychle tuhla. Vy tak budete mít dostatek času na její zpracování.
Stěny je vhodné oblepit samolepicí dilatační páskou.
Jak pracovat s nivelací?
Nivelace se rozmíchává s vodou, a to v takovém poměru, který je uveden výrobcem na obalu daného výrobku. Výsledná hmota se jednoduše vylije na podlahu a následně se roztírá. K tomu můžete použít různé speciální nástroje. Nejčastěji se používá speciální nivelační váleček - „ježek“ (váleček s dlouhými trny) na dlouhé násadě nebo ozubený plech. Záleží na tom, se kterou pomůckou se Vám bude lépe pracovat. Hmotu je třeba rozetřít po celé ploše a ježkem ji zbavit vzduchových bublin.
Při práci s nivelační hmotou je třeba rychlost, a to z toho důvodu, že začne velice rychle tuhnout. Mnohé nivelační stěrky jsou pochozí již po několika hodinách, ale samozřejmě se doporučuje jejich důkladné proschnutí a zatvrdnutí. Plně zatížit lze podlahu po cca 2 -3 dnech, tento údaj platí i v případě, že budete s podlahou dále pracovat.
Správná práce s nivelační hmotou zajistí dlouhou životnost
Pokud vrstvu z nivelační hmoty zpracujete skutečně kvalitně věřte, že bude mít dlouhou životnost. Veškeré nedostatky, které se mohou případně objevit je třeba ihned řešit. Drobné praskliny lze vyřešit okamžitou opravou v daném místě. Pokud Vám začne stěrka praskat více, může pomoci další vrstva, která může v tomto případě být již mnohem tenčí.