Nivelační stěrky

O tom, co to zhruba je nivelační stěrka, má dnes ponětí spousta lidí. Přesto o tomto tématu v odborných i laických kruzích koluje mnoho mýlek, zavádějících a chybných informací. Proto si pojďme ujasnit, o co přesně se jedná, jak se nivelační stěrka chová, aplikuje a k čemu vlastně slouží.

Nivelační nebo chcete-li samonivelační stěrka je materiál z oboru stavební chemie, který se využívá k dokonalému vyrovnání podkladu při pokládání podlah. Moderních podlahové krytiny, ať už lepené (dlažby, vinylové, korkové podlahy) nebo volně položitelné (koberce, plovoucí podlahy), totiž vyžadují podklad bez jakýchkoliv nerovností. Samonivelační stěrka je spolehlivě zakryje a vytvoří jednolitou souvislou vrstvu a v absolutně rovině. Maximální odchylka v přesnosti oné roviny se pohybuje v rozmezí 1–2 mm, což je zanedbatelný rozdíl.

Uplatnění

Jak již bylo zmíněno, samonivelační stěrka funguje jako podkladová vrstva pod různé typy podlah. Lze ji aplikovat na všechny základní podklady – beton, anhydrit, cement či staré betonové nebo keramické dlažby. Stěrka se většinou umisťuje v obytných či komerčních prostorách, kde podlaze nehrozí vysoká zátěž. Do místností jako jsou garáže, sklady či dílny patří speciální pevnější nivelační stěrky.

Vlastnosti nivelačních stěrek

Nivelační stěrka je paropropustná rychle tuhnoucí hmota. Její složení se liší podle jednotlivých druhů.

  • Cementové samonivelační stěrky

Obsahují z velké části cement. Jedná se o nejběžnější a nejpoužívanější typ.

  • Anhydritové samonivelační stěrky

Jsou typické obsahem síranu vápenatého (síry). Jejich výhoda spočívá v menším pnutí a smršťování se po aplikaci. Používají se tedy u více problematických podkladů, kde hrozí prasknutí. Často se také kombinují s anhydritovými podlahami.

  • Epoxidové a cementoepoxidové samonivelační stěrky

Tyto stěrky jsou určené pro speciální použití. Snáší extrémní zátěž, jsou tvrdé a odolné. Díky vyšší ceně se používají ve velmi tenké vrstvě, často ještě v kombinaci s běžnou cementovou stěrkou.

Další dělení nabízí tloušťka vrstvy, kterou na podklad aplikujete. Existuje limit, po jehož překročení stěrka praskne ještě během aplikace. Tenkovrstvé nivelační stěrky jsou charakteristické rozsahem 0–10 mm. Dále existují stěrky pro střední a silné vrstvy (až 40 mm i více), které v sobě obsahují písek s vyšší hrubostí. Tyto stěrky jsou schopné snášet větší zátěž.

Nivelační stěrky jsou ve většině případů vhodné i pro kombinaci s podlahovým vytápěním.

Jak se nivelační stěrka používá?

1. Příprava podkladu

Byť má nivelační stěrka za úkol podlahu vyrovnat, není možné ji aplikovat jen tak na jakýkoliv povrch. Všechny hrubé nerovnosti musí být zarovnány zhruba do rozdílu 10–20 mm po celé ploše podlahy. To platí i pro zbytky lepidel, barev či laků z předchozích podlah. Podklad se zároveň nesmí drolit, musí zůstat pevný.

2. Penetrace

Aby se k podkladu samonivelační stěrka dobře přichytila a nehrozilo, že bude příliš brzy tuhnout, je jeho penetrace nutností. Penetrace zvyšuje přilnavost stěrky, minimalizuje savost podkladu a pomáhá k rozprostření hmoty po celé ploše podlahy. Kvůli vzájemné kompatibilitě doporučujeme používat penetraci a stěrku od stejného výrobce.

3. Příprava nivelační hmoty

Nivelační hmota se prodává v sypké podobě, je tedy třeba ji správně naředit s vodou. Řiďte se poměrem, uvedeným v návodu. Při nevhodně zvoleném poměru může stěrka ztratit svoji pevnost a nezatuhne či naopak bude tuhnout příliš brzy. Ani jedno není žádoucí.

4. Aplikace stěrky

Nivelační stěrka se na podklad lije kolno v rovnoběžných pruzích. K roztírání a spojování pruhů se používá rakle a ozubený váleček, který hmotu zároveň provzdušní. Protože stěrka rychle schne, měla by být její aplikace co nejrychlejší.

5. Schnutí

Některé druhy samonivelačních stěrek jsou suché již po pár hodinách. Stoprocentní jistotu, že je podlaha pochozí, získáte po 24 hodinách schnutí.

Pokud se vám nepovede aplikace nivelační stěrky na první pokus (podlaha je nerovná, stěrka praskla apod.), lze to vyřešit druhým nátěrem.

Ondřej Kodym



Štítky: Nivelace