Jak odstranit vlhkost podlahy?
Prasklé vodovodní potrubí, zastaralá hydroizolace, zvýšená hladina podzemní vody, špatný odvod dešťové vody, poškození kanalizace, střešní krytiny, povodně, záplavy či běžná vlhkost při stavbě nového domu. Způsobů, jak se vám může vlhkost dostat do domu je nespočet.
A protože vlhkost se nejprve projevuje ve spodních částech domu, jsou podlahy jeho nejohroženější částí. Jak tedy s vlhkostí zamávat?
Dříve se vlhkost v podlahách řešila kompletním vybouráním, prakticky až k základům. Přitom však mohly vzniknout daleko větší škody než ty, které způsobila sama vlhkost. Na finanční a časovou zátěž nehledět.
První krok k zbavení se vlhkosti je stejný pro všechny metody. Veškeré vybavení místnosti (nábytek, koberce apod.) je třeba odstranit. Ideálním řešením je odsun ven z domu, je-li totiž mokré i nadále zvyšuje vlhkost v domě. Dát pryč je zapotřebí také plovoucí či PVC podlahy, často musí dojít i k vytrhání dřevěných podlah. Jen tak vznikne prostor pro maximální odpařování.
1. Sanační metody
Jedná se o šetrnou cestu, jak vysušit velkou plochu. Do podlahy se vytvoří několik otvorů, do nichž se vhání vzduch. Dalšími otvory je odsávání, pochopitelně mnohem vlhčí. S touto metodou – řízenou cirkulací suchého vzduchu – budou vysoušecí práce trvat v rozmezí jednoho až tří týdnů v závislosti na míře vlhkosti, velikosti plochy a dalších faktorech, například počasí.
2. Vysoušeče
Zejména u novostaveb, kdy je třeba před pokládkou finální vrstvy podlahy dokonale vysušit podklad, pomohou vysoušeče a ventilátor. Ty primárně vysouší vzduch sekundárně i stěny a podlahy. Existují vysoušeče kondenzační, ve kterých dochází ke srážení vlhkosti, velmi činné adsorpční nebo horkovzdušné.
Proti dlouhodobé vlhkosti bojujte účinnou membránou
Pokud ve vašem domě řešíte vlhkost dlouhodobě, řešením může být fyzická bariéra. Jedná se o podložku – membránu, která zlepšuje větrání podlahy a zároveň výrazně snižuje prostupnost vodních par.
Pokaždé, když budete vysoušet podlahu po nějaké mimořádné událost (povodeň, záplavy), myslete na to, že čas hraje proti vám. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob vysušení, pro minimalizaci škod postupujte co nejrychleji.