Jak opravit polyuretanové podlahy?

Každá podlaha vyžaduje adekvátní zacházení. Co byste ale měli udělat, pokud se polyuretanová podlaha časem poškodí? Dá se opravit a pokud ano, tak jak?

Co je polyuretanová podlaha

Polyuretanová podlaha patří k typům tzv. litých podlah. Jedná se o tenkou nášlapnou vrstvu o tloušťce cca 1–5 mm. Podlaha vytváří jednolitý povrch, proto se velmi snadno udržuje a může být i v prostředí, kde se kladou vysoké nároky na hygienu. V minulosti bývala doménou hlavně u průmyslových objektů, pro její vlastnosti si tento typ však stále větší počet lidí pořizuje i do svého domova.

Polyuretanové podlahy dokáží účinně bránit vzlínající vlhkosti a jsou i poměrně odolné, nicméně může dojít i k jejich poškození, zejména v místech, kde se podlaha prochodí. Tam, kde dochází k velkému bodovému zatížení se doporučuje spíše použití podlahy epoxidové, se kterou už se dnes obecně setkáte v praxi méně často.

Zvládnu si podlahu zrenovovat sám?

Většinou se doporučuje se do podobné činnosti svépomocí nepouštět a zavolat si odborníky. Je možné si ale běžně koupit dvousložkovou epoxidovou barvu. Tou se dá podlaha natřít a může posloužit i coby prostředek pro opravu míst, kde už podlaha chybí.

Jak bude postupovat při renovaci odborník

U podlah vždy platí, že před započetím práce musí být povrch dokonale čistý. Toho lze v tomto případě docílit aplikací mírně alkalického čisticího přípravku. Nechá se dostatečnou dobu, tzn. asi 20 minut, působit a poté můžeme podlahu dočistit mechanicky.

Firma bude používat jednokotoučový rotační stroj, ale ani tady se samozřejmě nevyhneme manuální práci. Brusné pady se musejí použít všude tam, kam je horší přístup. Následně se musí podklad vysát tzv. namokro, opláchnout čistou vodou a opět vysát. Jako poslední krok se aplikuje sanační nátěr.

Oprava pouze bodového poškození je v principu v podstatě obdobná: Poničená část se obřízne a odstraní. Povrch se dočistí a realizuje se nová podlaha. Ovšem pozor, na opravovaném místě bude vidět barevný rozdíl.

holanova.d