Jak oživit starou dlažbu na podlaze
Vypadá už vaše dlažba zastarale a sešle? K oživení se nabízí spoustu možností. Starou dlažbu můžete buďto nahradit novou anebo použít jednu z technik, které si tu rozebereme podrobněji.
Renovace
U zašlé dlažby z kamene, fixované přímo do betonu, je zde složitější postup. Kus kamene, který chcete opravit, se musí nejprve vysekat a poté z onoho kusu odsekat okolní beton. Nový kus kamenné dlažby se musí, pro nejlepší výsledek, uložit do kvalitního lepidla na dlažby či kladečské malty. Kladečská malta se používá právě pro keramické obklady a dlažby.
Renovace zámkové dlažby se řeší stejným způsobem, a to odstraněním poškozené dlaždice, kterou nahradíte novou. Toto řešení lze použít v případě, kdy chcete nahradit pouze menší úsek. Pokud je zašlá větší plocha a chcete ji vyměnit, pak musíte vyjmout celou zámkovou dlažbu.
Je samozřejmé, že pro nejlepší výsledky se musí použít kvalitních prostředků, a především správných materiálů. Proto je, před takovouto renovací dlažby, třeba analyzovat materiál. Poté prozkoumat stav a uložení dlaždic či uvolněných dílů, které chcete nahrazovat.
Úplné nahrazení staré dlažby
Pokud si starou dlažbu nechcete ponechat a zrenovovat ji, můžete ji nechat kompletně odstranit. Poté je třeba povrch pod ní upravit a namontovat novou nebo naprosto jinou dlažbu.
Prostě ji vyčistit
Jako poslední možnost se nabízí vyčištění chemickými prostředky. Tento postup je vhodný pro ty, kteří nechtějí utrácet příliš peněz za kompletní předělání či renovaci dlažby. Ušetří vám to práci i peníze, ale výsledek nebude takový. Podlahu sice vyčistíte, ale stále bude vypadat zašle, dokonce na ní mohou zůstat viditelné škrábance.
Vhodné prostředky, které ve většině případů pomohou:
- Diava na nábytek
- Bistrol (lesklý efekt)
- Lukofob (silikonový čistič)
Tyto chemické prostředky můžete použít spolu s vysokotlakým čističem, pro lepší efekt.