Jak na podmáčenou podlahu?

Stačí, aby prasklo vodovodní potrubí, vytekla pračka, myčka nebo se vám rozbilo akvárium a kalamita je na světě. Zákonem schválnosti je, že se něco podobného většinou stává, když jste např. na dovolené.

Výše zmíněné nehody se můžou stát prakticky kdykoliv. Ne vždycky musíte být viníkem vy, skoro každému se stalo, že je vytopil soused, který bydlí o patro výš. Pokud zasáhnete ihned, škody nemusejí být tak devastující, nejhorší jsou případy, kdy jste na dovolené vy nebo váš soused. I proto je dobré před vaším odjezdem uzavřít hlavní uzávěr vody.

Nebezpečí podmáčené podlahy

Zvlněná podlaha

I když se první hodiny nebo dny po vytopení může zdát, že se vlastně nic nestalo, opak je pravdou. Podlaha nereaguje na vytopení ihned, až následně začne voda pracovat. Při jejím vypařování se začne vlhost šířit do všech stran a následně se podlaha zvlní.

Plíseň

Zvlněním podlahy to bohužel nekončí, dalším rizikem je vznik plísní. Takové plísně na zdech se budete zbavovat minimálně půl roku. Výskyt plísní opravdu není radno podceňovat, protože jsou zdraví vysoce škodlivé.

Co s tím?

Pokud voda opravdu pronikla pod podlahu, je potřeba dodržet následující postup:

  • Rozebrat soklové lišty
  • Rozebrat podlahu – někdy stačí rozebrat pouze část podlahy, pod kterou voda pronikla
  • Vysychání – tohle je zásadní bod, je nutné nechat podklad pořádně vyschnout. 1 den opravdu nestačí, optimální doba je závislá na množství vody, někdy to může být až 20 dní.
  • Ošetření stěn – pokud voda zasáhla i zdi nebo jsou pouze vlhké vlivem odpařování vody z podlahy, nemá cenu je nijak ošetřovat dokud nebudou úplně suché. Především tím zabráníte vzniku plísní.
  • Výměna podlahy – se zvlněnou nebo vypouklou podlahu už bohužel nic dělat nejde. Nezbyde vám nic jiného než podlahu vyměnit. Dobrou zprávou je, že pokud jste pojištění, můžete nehodu nahlásit jako pojistnou událost.

KamilaK