Jak vybrat podlahový polystyren?

Podlahový polystyren má dvě základní funkce. Jednak izoluje a jednak tlumí hluk, a to ten tzv. kročejový. Jaká specifika tento materiál má a jak se orientovat při jeho výběru?

Polystyren ve stavebnictví

Polystyren je velmi často používaným materiálem. Vyrábí se polymerací styrenu. Tím nejoblíbenějším druhem je ten, který se značí jako EPS.. Jedná se o plast, který je tvrdý, avšak poměrně křehký. Navíc velice dobře odolává zásadám i kyselinám. Je jen velmi málo tepelně vodivý, což je dáno buněčnou strukturou s uzavřenými buňkami vyplněnými vzduchem. Rovněž je mu vlastní nízká nasákavost vodou, což v praxi znamená, že na něj má jen minimální negativní vliv vlhkost. V čase má nicméně tendence k tomu křehnout.

Na trh se typicky dodávají desky o rozměru 1000 x 500 mm. Tloušťky jsou rozdílné, v rozmezí jednoho až několika centimetrů. Polystyren má velmi široké možnosti využití. Ve stavebnictví svoje uplatnění mají nejen již vzpomenuté desky, ale také polystyren drcený a extrudovaný. Používá se v takové míře hlavně proto, že je snadno aplikovatelný a dobře zpracovatelný do prakticky libovolného tvaru.

Co je podlahový polystyren a jak se používá

Můžeme ho použít ve všech prostorách, tedy i tam, kde podlaha prochází vysokým zatížením. Hodí se jak pod těžké podlahy, tzn. beton nebo anhydrit, tak i pod lehké podlahy plovoucí.

Pěnový polystyren najdete pod označením EPS 100. Může být standardně bílý anebo šedý. Tento odstín způsobuje příměs grafitu. Odborníky bývá doporučován, a to z prostého důvodu: Má lepší izolační vlastnosti, uvádí se, že oproti běžné variantě o asi 20 %.

Pevnost v tlaku u tohoto polystyrenu činí 100 kPa. Díky tomu může být použit pro běžně zatížené podlahy v bytových a rodinných domech. Z toho vyplývá, že potřebujeme-li pro stavební účely materiál, který vydrží větší namáhání v tlaku, musíme se poohlédnout po jiném polystyrenu. Takový se bude značit třeba EPS 200. Ten už bez obav můžeme použít třeba na namáhanou podlahu pod krb nebo v garáži.

Konkrétní typ by měl stanovit nejlépe projektant, protože na trhu oficiálně v zásadě výrobek, který by svým určením byl přímo podlahovým polystyrenem, v zásadě neexistuje. S takovýmto pojmenováním se samozřejmě můžete v obchodech celkem běžně setkat. Výrobci se snaží svou nabídku zpřehlednit a zpřístupnit orientaci v ní i běžným nakupujícím. Termín „podlahový polystyrén“ lze však spíše považovat za označení marketingové než přesný stavební terminus technicus.

Typy polystyrenu

Základní polystyren značený jako EPS 100 můžeme dále ještě rozlišovat dle účelu použití. Značky jsou Z, S a F. Písmeno Z velmi jednoduše říká, že se jedná o polystyren základní. S znamená takzvaný stabilizovaný polystyren.

Je charakteristický pro větší tvarovou pevnost, může být též uplatněn tam, kde je materiál podroben zátěži vyšší teplotou nebo teplotním výkyvům. U podlahy je to typicky tehdy, když je pod ní provedeno podlahové vytápění. A přirozeně se od svého základního „kolegy“ liší i o něco vyšší cenovkou. Což logicky vyplývá z vyšších nároků na přesnost i dalšího zušlechtění desek.

Pod značkou F se skrývá polystyren fasádní, jež je svými vlastnostmi vhodný právě pro zateplování fasád. Klíčové jsou hlavně nároky kladené na jeho maximálně přesné rozměry. Na podlahy byste ho správně použít neměli. Jednak je dražší a takováto investice by se vám pak přirozeně úplně nevyplatila a jednak tomuto účelu nemusí vyhovovat svou nosností.

Vhodná práce s polystyrenem

U základního typu, nejběžněji používaného, může dojít k tzv. sesednutí podlahy. Není to jev, který by byl způsoben samotným materiálem. Příčinou bývá vždy špatný technologický postup při realizaci zateplení podlahy, pozor. K tomuto nežádoucímu jevu dojde tehdy, když se polystyren položí na nerovnou podlahu. Což se pak přirozeně musí projevit i navenek. Podstatný je tak nejen výběr polystyrenu, ale i práce s ním.

Navíc se doporučuje vždy použít pouze jednu vrstvu. Kdybychom použili dvě, opět tím může dojít k sesednutí podlahy. Mezery se doplní PU lepící pěnou na polystyren a desky k sobě lepíme lepidlem na polystyren. Standardně se základní polystyren má pokládat do cementového mléka nebo lepidla.

Cena polystyrenu

Cena této komodity je velmi výrazně proměnlivá. Standardně se počítá za 1 m², a to v rámci standardního zmiňovaného rozměru desek 1000 x 500 mm. Cena se však liší právě v závislosti na tloušťce desky. Za nejlevnější varianty dáte pouze několik desetikorun, nejdražší však stojí už více než 150 Kč. Průměrná cena se v polovině roku 2018 pohybovala přibližně okolo 1000 Kč/m³. Nicméně ceny je nutné sledovat průběžně u konkrétního výrobce.

holanova.d