Jak se používá nivelačka na podlahy?
Není třeba diskutovat o tom, že pro položení jakéhokoli druhu podlahy je podmínkou rovný, suchý a pevný podklad. Ten však často tyto nároky nesplňuje a v tu chvíli je nutné přistoupit k nivelaci podlahy. Na následujících řádcích bude tento postup, který zvládne samostatně i šikovný kutil, přiblížen v několika krocích.
Nivelace podlahy krok po kroku
- Nejprve je nutné zakoupit nivelační stěrku, což je paropropustná a celkem rychle tuhnoucí hmota, jež je vyráběna pro rozličné vrstvy povrchu od 2 mm až po několikacentimetrové vrstvy.
- Před nalitím stěrky na podklady musí dojít k zaměření podlahy, kdy dojde k vyrovnání větších nerovností pomocí opravné hmoty. Vystouplé části se naopak zbrousí.
- Vyhnout se není možné ani penetraci podlahy, již lze vykonat třeba válečkem. Ideální situace nastává v okamžiku, kdy je penetrace a nivelace podlahy od totožného výrobce. Kdyby nebyl povrch penetrovaný, hrozilo by nebezpečí, že nivelační hmota vytuhne moc rychle, takže ji nebude možné dostatečným způsobem narovnat a rozprostřít.
- Nivelace se prodává v sypkém stavu, takže se musí promíchat s dostatečným množstvím vody. Je třeba se důsledně držet návodu, jinak může dojít k tomu, že stěrka přijde o svoji pevnost a nezatuhne, opačným extrémem je, když zatuhne příliš rychle.
- Po namíchání hmoty se nalije na podlahu a začne roztírat. Výborným pomocníkem je přitom rakle – ozubený plech na dlouhé tyči. Po rozetření se využívá nivelační váleček s plastovými trny, jenž dokáže hmotu odvzdušnit a vyrovná ji.
- Nivelace schne celkem rychle, takže některé plochy jsou pochozí již za několik hodin. Z toho plyne nutnost zbytečně se nezdržovat a pracovat co nejrychleji. U větších ploch proto požádejte o pomoc své přátele. Když se nepovede podklad úplně vyrovnat, je možné využít druhou vrstvu nivelační stěrky.