Proč praská plovoucí podlaha? A jak tomu předcházet?

Plovoucí podlahy patří v současnosti k nejoblíbenějším typům podlah díky jejich vysoké odolnosti, snadné údržbě a poměrně snadné instalaci. Pokud ale dojde k podcenění právě těchto jejich předností, může snadno dojít k poškození a popraskání podlahy. Důležitý je tak nejen výběr kvalitní plovoucí podlahy, ale i její položení a správný úklid.

Příčiny praskání plovoucích podlah

Přestože patří plovoucí podlahy k nejodolnějšímu druhu podlahových krytin, neměli byste je přeceňovat a chovat se bezohledně. Jednou z hlavních příčin praskání je jejich mechanické poškození při neúměrné zátěži.

Druhou skupinou příčin pak tvoří špatně zvolený podklad, nevhodná manipulace při instalaci a především samotný nekvalitní materiál plovoucí podlahy.

Jak praskání předcházet?

Záleží na příčině popraskání podlahy. Pokud vyloučíte mechanické poškození, je možné, že došlo k některé ze zásadních chyb už při instalaci podlahy. U stávající podlahy můžete poškozená místa jen opravit nebo vyměnit a s novou pokládkou podlahy se jim snažit vyhnout.

  • Mechanické poškození

Podlahu můžete mechanicky poškodit nečistotami zvenku, kdy se například zadrhne kamínek pod dveřmi a udělá velkou rýhu. Řešením je důkladné očištění bot, nošení přezůvek s měkkou podrážkou a pravidelný úklid.

Při uklízení není dobré používat vysavač s běžným nástavcem, kterým můžete do podlahy udeřit a způsobit její popraskání. Vhodnější je měkčí nástavec, jako je kartáč na koberec.

Podlahu také mohou poškodit těžké padající předměty, nehodí se proto například do dílen nebo tělocvičen, kde na zem mohou spadnout těžké nástroje nebo činky.

  • Nevhodný materiál

Při výběru plovoucí podlahy byste neměli vzít hned tu nejlevnější variantu. Pokud si vyberete ten nejlevnější produkt, je velmi pravděpodobné, že toho moc nevydrží. V tomto případě je vhodné se poradit s tím, kdo vám bude podlahu dělat. Budete-li si novou podlahu pokládat sami, poraďte se ve specializovaných prodejnách na podlahy (ne v hobby marketech).

Dalším ukazatelem vhodného materiálu je jeho odolnost. U laminátových plovoucích podlah se můžete řídit tabulkou, která určuje jejich odolnost vůči oděru a obrusu. Je dobré začínat výběr u podlah, které mají odolnost aspoň AC3. Minimální tloušťka jednotlivých pásů by měla dosahovat aspoň 12 milimetrů.

  • Problémová instalace

I ten nejkvalitnější materiál ale můžete zničit nešetrným zacházením při přepravě nebo špatným podkladem. Proto je lepší, pokud podlahu instaluje odborník. Je nutné připravit nejen vhodný podklad, ale myslet i na roztahování podlahy v důsledku změny teplot nebo na instalaci podlahy v optimální teplotě (ne příliš chladné ani rozpálené po přepravě). Všechny tyto faktory výrazně ovlivňují následující praskání.

Nenechte praskání dál rozšiřovat

Pokud už se na vaší plovoucí podlaze objeví praskliny, snažte se jich co nejdřív zbavit. Do popraskaných částí se dostane voda a vlhkost, která způsobí mnohem vážnější problémy jako je vlnění podlahy nebo růst plísní.

  • Menší poškození můžete opravit

Postup s tvrdým voskem na opravu podlah by měl zvládnout každý kutil. Hodí se ale spíše na menší povrchové prasklinky a odštěpky. Tato oprava je tak vhodná pro případy, kdy k poškození podlahy došlo mechanickým působením.

Vždy se řiďte podle postupu doporučeného výrobcem, ale obecně budete muset oblast očistit a nanést sem vosk pomocí pájky. Přebytečný vosk po jeho zatuhnutí odstraníte dlátem a nastříkáte opravným lakem.

  • Hodně poškozené části podlahy co nejdřív vyměňte

V případě výměny popraskané desky byste měli být opravdu zruční nebo si zavolat odborníka. V závislosti na způsobu instalace podlahy budete muset desku buď vyříznout a u nové desky odstranit spodní drážkování (zámkové spoje) nebo pomocí kleští odtrhnout od ostatních spojů, odstranit staré lepidlo a nalepit novou desku (lepené spoje).

Kristýna Hašková



Štítky: Plovoučka