Přírodní linoleum
Do popředí oblíbenosti se v poslední době opět dostává přírodní linoleum. Pro svůj jedinečný design se hodí do bytových i nebytových prostor. Ojedinělé složení a skladba linolea mu umožňuje uplatnění i v prostředích, která mají zvýšené nároky na bezprašné a hygienicky nezávadné prostředí. Co to vlastně přírodní linoleum je?
Historicky lze vynález linolea zařadit do 19. století, tedy konkrétně do roku 1864, kdy si Angličan Frederich Walton nechal zapsat patent. Hnací myšlenkou bylo vyzkoušet princip tvrdnutí lněného oleje při malbě olejových obrazů na plátně také na jiném povrchu. Název je odvozen z latinských výrazů pro len, tedy „linum“ a olej, tedy „oleum.“ Vzniklá hmota pak dosahovala vynikajících užitných vlastností, neboť byla „teplá“, odolná vůči vlhku i teplotě (odhozená teplota, cigareta a podobně).
Postupný vývoj a zdokonalování
Tento původní materiál však ještě neměl tolik další kladných vlastností, s jakými se můžeme setkat dnes. Technologie se vyvíjí ve všech odvětvích, a tak ani vývoj tvorby linolea nezůstal stranou. Postupně došlo k navyšování kvality především ve zvýšené odolnosti proti opotřebení a proti chemikáliím. Nejvyššího rozmachu v užívání linolea došlo v 50. letech 20. století.
Vše je zcela přírodní
Přírodní linoleum je podlahová krytina, na jejíž výrobu se používají pouze přírodní a snadno obnovitelné suroviny. Hlavní složku tvoří lněný olej, který se po obohacení kyslíkem mění na lněnou fermež. Do lněné fermeže se přimíchá směs z vápence, borovicové pryskyřice, dřevěné a korkové moučky a přírodních pigmentů.
Nadstandardní životnost
Takto vzniklá hmota se následně ohřívá a za pomocí vysokého tlaku se lisuje na jutovou textilii, poté se nechá vyschnout a ztuhnout. Velkou výhodou takto vyrobeného linolea je jeho životnost, která je odhadovaná až na 50 let. Čistě přírodní složení žádným způsobem nezatěžuje životní prostředí.
Tím ale celý proces výroby nekončí. Přírodní linoleum dozrává. Požadovaný poměr tvrdosti a pružnosti získává následně v sušící komoře. Zde vzniká na povrchu mírný žlutý odstín, jde o tzv. film ze sušící komory. Tento film pak přirozeně zaniká při konečné pokládce.
Barevnost a teplotní přizpůsobivost
Přírodní pigmenty poskytují barevnou stálost, která způsobuje to, že podlaha budí dlouhodobý pocit „novosti.“ Díky svému složení linoleum velmi rychle dosahuje teploty okolí, tedy v místnostech na dotyk nestudí, naopak se dokáže ohřívat a dodávat tak obydlí příjemný pocit pohodlí a útulnosti.
Některé typy linolea jsou navíc vybaveny i další spodní vrstvou – extrémně hustou dřevovláknitou HDF deskou, která má zespodu vrstvu korku. Tato vrstva je voděodolná a zvyšuje tepelnou a zvukovou izolaci.
Dokonalá struktura
Homogenní složení zajišťuje to, že struktura a barva prostupují celou tloušťkou krytiny. Oděrky ani škrábance od domácích mazlíčků tak nejsou na povrchu vůbec vidět. Rozsáhlejší poškození je pak možné opravit pomocí tmelu, nebo vyříznutím poškozené části a jejím nahrazením pomocí nového dílu. Díky zvlášť trvanlivé struktuře a barevné stálosti nejsou tyto opravy na ploše v podstatě vůbec vidět.
Přírodní linolea bývají dále chráněny ochrannou vrstvou, která je vytvrzená UV zářením TopShield2, a která výrazně usnadňuje údržbu.
Skvělé vlastnosti
Přírodní linoleum je pružný materiál, který lze kombinovat s podlahovým topením. Měkký povrch šetří klouby a snižuje hlučnost. Výborně se hodí k dotváření interiérů. Současný trh nabízí desítky vzorů a barev, které se snadno přizpůsobí stylu každého obydlí. Tato povrchová úprava je oblíbená také u architektů, neboť významně umožňuje tvůrčí a ničím neomezovanou činnost.
Zdravotně nezávadné a vhodné i pro alergiky
Přírodní linolea jsou zdravotně nezávadná a několik vědeckých studií také jednoznačně prokázalo i jejich nealergenní vlastnosti a schopnost potlačit množení bakterií a mikroorganismů. Z těchto důvodů se tato povrchová úprava doporučuje do obytných prostor alergiků a významně se využívá i v různých zdravotnických zařízeních, školách a dalších na hygienu zvlášť náročných prostorech.
Ne bezvýznamné jsou také antistatické vlastnosti linolea.
Snadná a rychlá péče
Linoleum je nenáročné na údržbu. Obvykle je dostačující nečistoty vysát či vytřít vlhkým hadříkem. Lze použít i čisticí prostředky, které jsou určené pro podlahové krytiny.
Jednoduchá aplikace
Pokládka linolea je velice snadná. Linoleum v roli lze rychle a lehce nařezat na požadované rozměry a na podlahu lepit. Je možné si nechat zpracovat také originální návrhy stylu, a linolea nechat řezat vodním paprskem i do zvlášť netradičních a složitých tvarů. Tím lze dosáhnout neobvyklého a nadčasového řešení vzhledu jakékoli místnosti.
Lepení se provádí pomocí disperzního lepidla celoplošně. Je nutné připravit dokonale rovný, pevný, čistý, hladký a suchý povrch. Jakékoli výstupky nebo nepatrné chyby budou na položeném linoleu vidět.
Plovoucí nebo v roli
Linoleum lze pořídit jako plovoucí nebo v roli. Linoleum v roli se sice na větších plochách musí svařovat svařovací šňůrou, ale tento proces je celkem nenáročný a člověk s minimální zručností si s ní hravě poradí. Výhodou je možnost vytváření různých barevných obrazců a také nižší pořizovací náklady.
Přednosti přírodního linolea:
- přírodní materiál šetrný k životnímu prostředí
- zdravotní nezávadnost
- nadstandardní životnost
- stálost a široká škála barev
- příjemné na dotek
- zátěžová odolnost
- vhodné ke kombinaci s podlahovým vytápěním
- jednoduchá údržba
- snadná pokládka a renovace
- stabilita
- voděodolnost