Příslušenství na podlahy

Podlahy představují jeden z nejdůležitějších prvků našich obydlí, a to ať už se jedná o dům, byt či chatu. Klasický základ podlahy tvoří, ve většině případů, beton. Na něj se dále mohou umisťovat nejrůznější materiály a podlahové krytiny. Na trhu je velice pestrá nabídka, která zajišťuje, že si každý vybere nevhodnější krytinu pro svou podlahu. Samozřejmostí je různorodé barevné či vzorové provedení.

Pokud mluvíme o vytváření podlahy, nesmíme zapomenout ani na příslušenství, bez kterého by bylo prakticky nemožné vytvořit takovou podlahu, která by splňovala kritéria na kvalitu a výdrž. Jak se ovšem v takovém množství různých materiálů a prvků orientovat?

Co vše patří k podlahovému příslušenství?

Když se řekne podlahové příslušenství, řada z nás si pod tímto pojmem představí pár drobností, jež mohou při vytváření či renovaci podlahy potřebovat. Sortiment je však mnohem bohatší, než na první pohled vypadá a zahrnuje spoustu podkategorií. Kromě běžných komponentů zde proto nalezneme i spoustu důležitých materiálů, jež nám zajistí dlouho životnost podlahy, pohodlí a bezpečnost. Mezi tyto podkategorie patří např.:

Každou z těchto kategorií bychom samozřejmě mohli dělit dále, ale pro nás je důležité se orientovat alespoň v základním rozdělení, které nám může usnadnit hledání potřebného materiálu či nářadí. Pokud bychom udělali průřez podlahou zajisté bychom zjistili, že je složena z několika vrstev. V současné době lze množství spotřebovaného materiálu ovšem minimalizovat, a to z toho důvodu, že se vyrábí například podkladové materiály, které již mají i izolační vlastnosti. 

Izolační materiály

Izolační materiály se vyrábějí v různé podobě a umisťují se na spodní vrstvu podlahy. Na ně se následně umisťuje další vrstva, kterou je buď přímo krytina nebo podkladový materiál. Jejích umístění je důležité z důvodu ochrany proti hluku, tepelným ztrátám či vlhkosti. Většina z nich funguje jako parozábrana. Tyto materiály jsou ohebné, nenasakují vodu a velmi snadno se s nimi pracuje.

Patrně nejznámějším izolačním materiálem je mirelon, který se umisťuje např. pod plovoucí podlahu. I mirolon je k dispozici v různých variantách, které poznáme podle barvy, a každý typ je vhodný pro jinou podlahu.

Dále existují i nejrůznější fólie působící jako parozábrana. Tyto se prodávají v rolích a jejich pořízení není extrémně finanční náročné. Jejich použitím si však zajistíte prodloužení životnosti Vaší nové podlahy a nemusíte se obávat ani nadměrné vlhkosti, která by přes podlahu mohla pronikat do místnosti. 

Izolační materiály využijete i pod podlahové vytápění, jelikož zajišťují minimalizaci tepelných ztrát, kdy teplo neuniká do betonu, ale putuje pouze nahoru. Zde se používají speciální fólie, jenž jsou k tomu účelu určená, přeci jen je nutné počítat s tím, že takový materiál musí snést teplotu. 

Podkladové materiály

Podkladové materiály jsou takové, které se umisťují pod svrchní vrstvu podlahy, tedy pod podlahovou krytinu. Stejně jako materiály izolační, tak i ty podkladové jsou dostupné v nejrůznějších variantách. Oproti izolačním materiálům se liší především v tom, že nemusejí mít právě izolační vlastnosti a mnohdy jsou i mnohem silnější.

K podkladovým materiálům můžeme zařadit např. některé typy mirolonu, gumokorkovou podložku, extrudovaný polystyren či hobru. Podkladové materiály dovedou vyrovnat také mírně zvlněný povrch, a to velmi jednoduše a efektivně.

Každý z výše uvedených typů podkladového materiálu má pochopitelně jiné vlastnosti i rozměry. Některé se prodávají v rolích, jiné v deskovém provedení. Mnohdy záleží jen na Vaší volbě s jakým typem materiálu se Vám bude lépe pracovat. Obecně lze ovšem říci, že je dobré si zjistit dostatek informací o konkrétním materiálu a také se držet doporučení, která se vztahují na Vámi vybranou podlahovou krytinu.

Podlahové lišty a příslušenství

Podlahové lišty jsou v současné době prvkem používaným snad již v každé domácnosti. Kromě toho, že vypadají esteticky velmi dobře, mohou plnit i mnoho dalších funkcí. Výběr podlahových lišt by se neměl podcenit. Lišty mohou být:

  • Dekorační
  • Soklové
  • Podlahové
  • Přechodové

Takovéto lišty jsou na trhu dostupné buď plastové nebo dýhové. Vyráběny jsou v různých barevných provedeních, které lze vhodně sladit s podlahovou krytinou. Mnohé z nich jsou složeny z více částí a jejich montáž je tak jednodušší a případné hřebíky či šrouby nejsou vidět. 

Lišty v sobě mohou mít také jakési "kanálky", jimiž lze vést nejrůznější typy kabelů. 

K lištám patří i příslušenství, a to například:

  • Koncovky
  • Vnitřní rohy
  • Vnější rohy

Výše zmíněné komponenty je vhodné použít pro ochranu krajů lišt, kromě této funkce plní i dekorační účel.

Nářadí a pomůcky využívané k pokládce podlahové krytiny

Co výrobce či obchod, to jiný sortiment. V obecné rovině lze konstatovat, že bychom vždy měli narazit na takové pomůcky, které k danému účelu skutečně využijeme. Na nářadí se rozhodně nevyplatí šetřit, proto nekvalitní výrobky by nám mohly napáchat více škody než užitku. V této kategorii nalezneme např.:

  • Pistole na tmel či silikon
  • Montážní sady na plovoucí podlahy
  • Oboustranná lepicí páska
  • Pilka či jiný nástroj pro řezání lišť
  • Řezačka na dlažbu
  • Řezací nůž

Lepidla, silikony a tmely

Tyto materiály se používají k lepení lišt, spár či spojů. Samozřejmě i k tmelení netěsností a škvír. Vhodný materiál se volí dle požadavků na odolnost a také podle podlahové krytiny se kterou pracujeme.

K dispozici máme na výběr materiály různých kvalit v odlišných cenových kategoriích. V případě lepidel, silikonů i tmelů se však nevyplatí šetřit.

Kristýna P.