Jak vybrat podlahu s dobrým protiskluzovým povrchem
Kluzká a smekající se podlaha je tou nejlepší cestou, jak si přivodit nepříjemný úraz. Zejména v koupelnách a kuchyních, kde panuje zvýšená vlhkost, k němu může dojít až nehezky snadno. V dalších prostorách, jako jsou chodby či schody také nemusí být k uklouznutí daleko a podíváme-li se do pracovního prostředí, úrazy odtud z velké části způsobuje právě správně neupravená podlaha. Jak se takovým nepříjemnostem vyhnout?
Nejprve je zapotřebí si stanovit kritéria, podle kterých provedete úvodní výběr.
Komerční nebo rezidenční oblast?
První a nejzásadnější otázka míří na účel, k němuž budete podlahu využívat a zároveň na prostor, kde bude umístěná. Jiné vlastnosti bude vyžadovat podlahová krytina v profesionální kuchyni, v plaveckém bazénu a v běžné domácnosti. I v ní dále existují rozdíly. Pořizovat si vysoce protiskluznou podlahu do kumbálu nedává příliš velký smysl, zato v koupelně už se poměrně hodí. O tom, jak se protiskluznost měří a do kterých prostorů se hodí jak bezpečné podlahy, si přečtěte níže.
Jaký materiál na podlahu použít?
Pod tímto kritériem se skrývají dvě veliké oblasti. První tvoří podlahové krytiny, které jsou samy o sobě protiskluzové, druhou materiály, používané pro standardní podlahy, opatřené o protiskluzové prvky.
Speciální PVC podlahy
Pokud je vaším nejpreferovanějším kritériem při výběru podlahové krytiny maximální bezpečnost, můžete rovnou zapomenout na klasické dlaždice. Mnohem lépe než dlažba eliminuje uklouznutí speciální podlahovina z PVC, v níž se nachází směs abrazivních prvků, které podporují protiskluznost. Tato podlaha je velmi měkká a funguje tak, že po došlapu se vrchní vrstva lehce promáčkne a podrážka boty přijde do kontaktu se zrnky, které zabrání uklouznutí. Díky měkkosti a pružnosti celé krytiny tato zrnka nepoškrábou povrch podlahy. Žádný jiný materiál nevykazuje sám o sobě takové známky protiskluznosti jako takto upravené PVC.
Protiskluzová dlažba
Byť klasické dlaždice nejsou protiskluzové ani trochu, přesto si můžete zakoupit dlažbu, která vám tento účel splní. Existují totiž speciálně upravené kusy s hrubším povrchem. Jsou tvořené tuhou podložkou a přísadami jako korundová zrna, která se starají o vyšší bezpečnost podlahy. Tato dlažba vykazuje rovněž delší životnost. Typicky se umisťuje kolem bazénů, na schody, do koupelen kolem vany apod.
Pro běžné dlaždice jsou dostupné směsi a nátěry, které jejich protiskluznost zvyšují, takového výsledku jako se speciální protiskluznou dlažbou ale nedosáhnete. O nátěrech níže.
Nátěry a další protiskluzové úpravy. Jak fungují?
Dosud jsme se zaměřovali pouze na samo o sobě protiskluzné materiály. Zvýšit bezpečnost lze však i u běžných materiálů, a to právě pomocí nátěrů, pásek, podložek apod.
Protiskluzové nátěry
Nátěry představují nejsnadnější a nízkonákladové řešení. Stejně jako při použití speciálních materiálů jde o řešení trvalé. Díky svému chemickému složení zvyšují nátěry tření mezi podložkou a podrážkou boty. Původní povrch podlahy lze pokrýt nátěry různých barev včetně bezbarvé varianty, která ponechá podlaze její vzhled. Nátěr vytváří tuhou a rovnoměrnou ochranu. Používá se v koupelnách, na schodištích, ale i v halách, továrnách či venkovních prostorách.
Pokud chcete protiskluznou ochranou ošetřit dřevěné či plovoucí podlahy, používají se právě speciální nátěry.
Protiskluzové pásy
Protiskluzové pásy jsou ideální ochranou před uklouznutím na schodech, kritických lokálních místech apod. Nezakrývají celý povrch podlahy, ale pouze vybranou část. Připevňují se kontaktním lepidlem. Pásy bývají velmi odolné jak proti „ochození“, tak i vůči vodě nebo vysokým teplotám.
Příprava podlahy
V případě, že chcete zvýšit bezpečnost vaší podlahy jedním z výše uvedených způsobů, vězte, že velmi důležitou součástí aplikace je důsledná příprava stávající podlahové krytiny. Všechny nečistoty a mastnoty musí pryč, mohly by negativně ovlivnit funkčnosti protiskluzového opatření. Před některými z nich (např. nátěry) doporučujeme zvážit napenetrování podlahy pro lepší přilnavost nátěru.
Jak se protiskluznost měří a kde je povinná?
Na závěr pojďme trochu do teorie. Termín protiskluznost není žádným prázdným slovem, naopak je striktně definován normami. Lze jej spočítat, a to jako úhel nakloněné roviny, při kterém je pro člověka chůze po dané podlahové krytině bezpečná a nedochází k uklouznutí.
Měří se pomocí různých testů, například jde o Pendulum test či stanovení skluzu na lávce. To, jak moc jsou podlahy bezpečné, vyjadřuje tzv. součinitel smyslového tření – KT.
Podle toho, k jakému účelu slouží, mají určité subjekty povinnost disponovat podlahami s různou protiskluznou úpravou. Bavíme se zde především o komerční sféře. V trvale vlhkých prostorách (bazény, lázně, WC, profesionální kuchyně) musí být bezpečnost nejvyšší, hodnoty KT by tu neměly klesnout pod 0,6.
Jiné stavby pro veřejnosti (úřady, obchodní domy, zdravotnické instituce apod.) musí splňovat hodnotu KT alespoň na úrovni 0,5. Pro rezidenční sféru, tedy běžné bydlení se doporučuje počítat s podlahami s hodnotou KT 0,3.