Jak stěrkovat podlahu?
Při pokládce nové podlahové krytiny si musíme zajistit dostatečně rovný a hladký povrch. V opačném případě, by se nám po čase mohla vyskytnou řada nepříjemných problémů, které by mohly souviset právě s nerovnostmi podkladového povrchu. V případech, kdy jsou nerovnosti větší, je vhodnější zvolit stěrkování podlahy. To zvládne každý domácí kutil a zajistí Vám rovnou a hladkou podlahu.
Kdy je stěrkování vhodné?
Stěrkování podlahy je vhodné ve chvíli, kdy nám na podkladu zůstaly jakékoliv nánosy nečistot, lepidlem či stavebních hmot, které nejdou příliš snadno odstranit. Stěrkování se nejčastěji využívá při pokládce plovoucí podlahy, linolea či koberce, ale výjimkou není ani v případě použití dlažby. Stěrkování podlahy dokáže zajistit delší životnost nové podlahové krytiny, a to se již přeci vyplatí.
Než se pustíte do práce…
Před samotným stěrkováním je nutné podlahy co nejvíce očistit od nejrůznějších nečistot, prachu či mastnoty. Na povrchu podlahy by neměly být viditelné trhliny, v případě, kdy je objevíte, je vhodné je nejdříve opravit. Očištěný povrch nejdříve napenetrujeme a následně se můžeme pustit do práce.
Pomůcky, bez kterých se neobjedete:
- Kbelík
- Vrtačka s míchadlem
- Zubové hladítko
- Ježkový váleček
- Stěrkovací hmotu
- Penetraci
Jak pracovat se stěrkovací hmotou
Stěrkovací hmotu rozmícháme v kbelíku spolu s vodou v poměru, který je uveden výrobcem na obalu. Nejrychleji ji rozmícháme za použití vrtačky se speciálním míchadlem. S výslednou hmotou je nutné pracovat rychle, aby nezatuhla. Ideální doba pro zpracování je cca 20 minut od smíchání. Cca 1 – 2 minuty necháme hmotu odstát a následně ji vylijeme na podlahu.
Zubovým hladítkem roztíráme hmotu do míst, kam se nedostala či do požadované tloušťky. Po rozetření je třeba stěrku zbavit vzduchových bublin, a to pomocí ježkového válečku, kterým se po podlaze lehce přejíždí.
Doba schnutí
Stěrku je třeba nechat důkladně proschnout. Obvykle je vhodnou dobou alespoň 24 hodin. Ve chvíli, kdy je stěrka proschlá a pevná, je možné pokládat podlahovou krytiny. V zásadě se však doporučuje vyčkat o nějakou dobu déle a mít tak jistotu, že stěrka měla dostatečný čas na schnutí.