Jak vybrat zdravou a bezpečnou podlahu?
I když je podlaha výrazným estetickým prvkem každé místnosti, krása by neměla být jediným měřítkem jejího výběru. Aby po dlouhá letá dobře sloužila, musí být nejen dostatečně odolná a s ohledem na místo svého položení vhodně zvolená, ale také zdravotně nezávadná. Čím se tedy řídit a podle čeho vybírat?
Nabídka podlahových krytin je v současné době tak široká, že zorientovat se v ní vysílí i lecjakého odborníka. Natožpak laika. Výrobci prezentují nové materiály, přicházejí s vylepšenými výrobními postupy, atypickými rozměry a odlišným způsobem pokládky. Než se zahledíte do produktových katalogů a začnete se probírat neznámými názvy výrobků opatřených ochrannou známkou, odpovězte si na tři základní otázky:
- Kam podlahu vybíráte? Do pracovny, dětského pokoje, obýváku, kuchyně, garáže, dílny…
- Jak moc se chcete věnovat údržbě? - jak na čištění podlah
- Kolik chcete do nové podlahy zainvestovat?
Zdravotně nezávadná podlaha se finančně vyplatí
Ať již vybíráte podlahu kamkoli (zejména pokud se jedná o uzavřené bytové prostory), hledejte certifikát zdravotní nezávadnosti zvolené krytiny. Nejznámějšími jsou německý Modrý anděl (Der Blaue Engel) a francouzský Émissions dans l’air intérieur. Ostražitost je na místě převážně u PVC krytin a vinylových podlahovin některých „no-name“ značek – obzvláště pocházejí-li odněkud z východu.
Velký problém krytin s obsahem PVC býval ten, že se pro posílení jejich ohebnosti dříve používala těkavá chemická změkčovadla. Nejznámějšími jsou zdraví škodlivé ftaláty, na které EU zavedla přísná omezení. Dnešních podlahovin od certifikovaných výrobců se proto není třeba obávat.
Zdraví ale dokáže potrápit i často používaný formaldehyd. Ten je přítomen v barvách, lepidlech, lacích a třeba i tolik oblíbených dřevotřískách. Jedná se o poměrně nebezpečnou látku, kterou WHO (Světová zdravotnická organizace) označila za karcinogen. I když výrobky s obsahem formaldehydu bývají levnější než jiné, investice do ekologických produktů se vám vyplatí.
Bezpečná podlaha
Bezpečná podlaha je nejen ekologická, ale také správně zvolená s ohledem na místo uložení. Zjednodušeně lze říci, že:
- její povrch neklouže (nehrozí nebezpečí poranění následkem pádu) - jak zabránit klouzání plovoučky
- nepraská a neprolamuje se - praskání plovoučky
- nevytváří boule ani kapsy, o které by bylo možné zakopnout
Nezbytné je proto posoudit odolnost a tvarovou stálost krytiny se zřetelem na zátěžové nároky i vlhkostní a teplotní podmínky, které v místě pokládky panují. Jinými slovy:
- Bude v podlaze podlahové vytápění? Pokud ano, nejvhodnější je použití takového druhu krytiny, která má nejnižší teplotní odpor. Mezi takové patří keramika, linoleum a laminát. Naopak méně vhodné je dřevo a korek.
- Bude na podlahu stříkat voda? Pokud vybíráte podlahu do kuchyně či koupelny, volte voděodolnou krytinu, u které nehrozí, že dříve či později zpuchří. Máte-li rádi dřevo, sice ho můžete mít i zde, jeho povrchová úprava však vyjde podstatně dráž než třeba volba kachliček s dezénem dřeva.
- Vybíráte podlahu do míst náchylných k uklouznutí? Typicky koupelny či terasy. Nezapomeňte na protiskluzovou úpravu krytiny. A pozor, mokré dřevo bez povrchové úpravy je kluzké.
- Podlahu pod krbovými kamny, krby a otevřenými ohništi odborníci doporučují oddělit od okolní krytiny dilatační spárou z důvodu materiálové roztažnosti aktivované lokálním zdrojem tepla.
- Potřebujete podlahu odolnou vůči vyšší zátěži? V obytných prostorách je takovou třeba předsíň či vstupní hala. Místo, kam mohou ženy vstoupit obuté v jehlových podpatcích, nanesou se zrnka písku a jiné nečistoty, které by podlahu mohly poškrábat. Sem je vhodná litá podlaha, keramická dlažba nebo přírodní linoleum. Nevhodné je naopak použití dřeva či korku.
Hlavní druhy podlah a jejich vlastnosti
Dvě hlavní kritéria dělení podlah jsou podle užitého materiálu (a jeho kombinací) a podle způsobu připevnění k podkladu. Druhé z dělení v našem případě pomineme a zaměříme se pouze na první. Mezi jakými podlahami můžete vybírat?
Dřevěné podlahy
Dřevo je tradiční přírodní materiál, který místnost – nejen pocitově – zateplí. Jeho tepelný odpor se pohybuje mezi hodnotami 0,05 - 0,1 m2K/W, což činí dřevěné podlahy méně vhodné pro pokládku na podlahové vytápění. Jinými slovy, než teplo dřevem pronikne, vyžádá si více energie než materiály s nižším tepelným odporem. Dřevo se navíc projevuje poměrně vysokou roztažností, kterou ovlivňují vlhkostní i tepelné podmínky. Jednoduše řečeno, dřevo stále pracuje: smršťuje se a roztahuje. Tyto vlastnosti ovlivňuje hustota dřeva. Nejvíce tvarově stálé jsou velmi tvrdé dřeviny s vyšší hustotou (merbau, jatoba, eben a jiné exotické dřeviny), nejméně naopak měkký smrk, borovice, jedle či topol.
To nejlepší z vlastností dřeva získáte vhodnou volbou provedení:
- masivní prkna
- 3-vrstvé podlahy (dřevěný povrch v kombinaci s jiným podkladním materiálem)
- dřevěné parkety
PVC a vinylové podlahy
Vinyl je de facto jiný název pro PVC, rozdíl tkví ve způsobu uložení podlahy. Klasické PVC je dodáváno v rolích, zatímco vinylová krytina v deskách. Podlahy s obsahem PVC v současné době již neobsahují zdraví škodlivé ftaláty, o čemž svědčí certifikace zdravotní nezávadnosti. Ty si nezapomeňte u výrobce zkontrolovat. Krytiny lze použít i do místností s podlahovým vytápěním, jejich tepelný odpor se pohybuje kolem 0,02 m2K/W. Mezi pozitivní vlastnosti patří, že tlumí kročejový hluk.
Laminátové podlahy
Jsou velmi tvrdé a odolné. Pro tyto vlastnosti jsou často používány v komerčních prostorách. Do těch obytných se ne vždy hodí kvůli svému chladnějšímu povrchu a snížené tlumivosti kročejového hluku. V případě pokládky na podlahové topení čekejte pomalejší ohřev teploty v místnosti, tepelný odpor laminátu dosahuje hodnot 0,04 - 0,07 m2K/W.
Korkové podlahy
Výborně tepelně a zvukově izolují, jsou pružné, tvarově stálé a na dotek příjemné. Jejich pořízení vaši peněženku nezatíží tolik, jako jiné materiály. Na druhou stranu neoplývají vysokou mechanickou odolností. Zcela nevhodné je jejich užití v namáhaných místech – typicky předsíň či kuchyň. Jejich povrch je měkký a nelze jej renovovat. V případě potřeby je nutné vyměnit celou podlahu. Korek je velmi dobrý izolant, jeho tepelný odpor osciluje kolem 0,11 m2K/W, což z něj dělá materiál nevhodný pro podlahové vytápění.
Keramické dlažby a kamenné podlahy
Velmi oblíbená keramika je spolu s kamenem perfektní pro pokládku na podlahové topení, její tepelný odpor dosahuje hodnoty 0,01 m2K/W. Keramické krytiny se mezi sebou liší svými parametry: mrazuvzdorností (resp. nasákavostí), otěruvzdorností a tvrdostí. Používají se ve vnitřních i venkovních prostorách.
Lité podlahy
Dříve byly k vidění pouze v komerčních budovách a průmyslových halách, dnes jsou designovým prvkem minimalisticky laděných rodinných domů. Lité polyuretanové a epoxidové podlahy dobře vodí teplo. Jejich provedení je snadné jak v novostavbách, tak v rekonstruovaných objektech. Punc originality dodá podlaze zalití vybraného barevného motivu (třeba tapety) nebo namíchání vlastního barevného odstínu.